Szerző:
Máté Koczka
Megjelenés:
2025.05.12
Stockholm egyszerre a régmúlt és a popkultúra fővárosa. Itt a 17. századi Vasa hadihajó árnyékában Nobel-díjasok, ABBA-slágerek és Avicii ütemei idézik meg a város sokszínűségét. Az óváros macskaköves utcái és múzeumai – köztük a Nobel Múzeum és a Postamúzeum – történelmi időutazást kínálnak, míg a Djurgården szigetén található intézmények a tudományt, művészetet és zenei örökséget hozzák közel. A Viking Múzeumtól a Moderna Museetig, a Fotografiskától az interaktív gyermekvilágot nyújtó Junibackenig, Stockholm minden korosztálynak tartogat felfedeznivalót.

A stockholmi kaland már a repülőtér kifutópályáján túl megkezdődik. Az Arlanda Express futurisztikus vonata azon nyomban belopja magát az ember szívébe: mindössze 18 perc alatt suhan be a belvárosba, akár 200 km/óra sebességgel haladva. A szerelvény elegáns sárga-fehér dizájnja skandináv módra egyszerre letisztult és játékos – nem véletlen, hogy belső tereit a teniszlegenda Björn Borg divatcége tervezte egyedi színvilággal. Ahogy a panorámaablakokon át elrohan a táj, és feltűnnek Stockholm első tóvidéki sziklái és zöld fenyvesei, az utazó érzi, hogy különleges helyre érkezik. A Centralstationen peronjára kilépve friss skandináv levegő csap meg; a hátunk mögött hagyott repülőtér nyüzsgése után Stockholm óvárosának tornyai és a vízen tükröződő paloták látványa fogad. A vonat modern kényelemnek és az északi történelem sejtelmes ígéretének magával ragadó elegye.

Fotó: Arlanda Express Facebook

Gamla Stan meséi – Nobel-díjak és postatörténet

Első utunk a város szívébe, Stockholm mesebeli óvárosába, Gamla Stan macskaköves utcáira vezet. Mintha egy időkapun lépnénk át: középkori házak, szűk sikátorok, kovácsoltvas cégérek sorakoznak. A főtéren, a Stortorgeten áll a város egyik intellektuális kincsesládája, a Nobel Múzeum. A patinás, 18. századi tőzsdepalotában működő kiállítás a világ Nobel-díjasainak szellemi örökségét mutatja be Alfred Nobel dinamit-feltalálótól kezdve. A múzeum kávézójában leülve különleges élmény ér: a székek ülőlapjának aljára maguk a Nobel-díjasok írták fel a nevüket. Megleshetjük, melyik széken ült például Szvetlana Alekszijevics vagy épp Barack Obama – sőt, a magyar látogató is keresgélheti Szent-Györgyi Albert szignóját, aki 1937-ben kapott Nobel-díjat. A kiállított ereklyék között felfedezhetünk egy-egy személyes tárgyat is, amelyet a díjazottak adományoztak. Itt az ember egyszerre ámul a zsenialitásukon és kap ihletést. A Nobel Múzeum magyar nyelvű audioguide-ot is kínál.

Fotó: Koczka Máté

A tudományos és kulturális eszmecsere után átballagunk pár utcányit a Gamla Stan egy másik rejtett gyöngyszeméhez, a Postamúzeumhoz. Ez a bájos intézmény a svéd posta és távközlés múltjába enged bepillantást. Egy hangulatos, ódon épületben találjuk, mely maga is postahivatal volt évszázadokkal ezelőtt. Odabent régi postás egyenruhák, kézzel írt levelek, antik távírók sorakoznak. Láthatjuk az első svéd bélyegeket – köztük a legendás Treskilling sárga bélyeg történetét. A múzeum interaktív részein a gyerekek pecsételhetnek, levelet címezhetnek. A múzeum 2024-ben nyitotta meg újra kapuit egy nagyobb felújítás után. Interaktív és érzékszervi kiállításokon keresztül mutatja be a svéd postaszolgálat történetét a 17. századtól napjainkig. A gyermekek számára egy játékos terület is kialakításra került POSTIS néven, ahol kipróbálhatják a csomagok válogatását, a levelek felvételét postázásra és egyéb postai munkafolyamatokat is. Felpróbálhatnak postai egyenruhákat és saját képeslapokat is készíthetnek. A múzeum büszkélkedhet a filatéliára és a postatörténetre szakosodott egyik legnagyobb könyvtárral.

Fotó: Koczka Máté

Zene, ami összeköt generációkat – Avicii és ABBA

A belváros nyüzsgő, új arcát mutatja az Avicii Experience interaktív kiállítás és az ikonikus ABBA Múzeum – két hely, mely két külön generáció számára jelentette Stockholm hangját a világban.

Fotó: Koczka Máté

Először a Sergels Torg közelében található Avicii Experience felé vesszük az irányt. Egy elegáns, ultramodern épületben kapott helyet ez a 2022-ben megnyílt emlékkiállítás, amely a tragikusan fiatalon elhunyt Tim Bergling, művésznevén Avicii életművét mutatja be. .A hely atmoszférája egyszerre megható és felemelő. Avicii dalaival a 2010-es években a világ minden pontján találkozhattunk A kiállítás egy időutazás Avicii gyerekszobájától a világturnékig. Belépünk egy rekonstruált stúdióba, ahol a dalok szólnak, és akár mi magunk is remixelhetünk egy ütemet a digitális pultnál. Falakon fotók és személyes tárgyak – például az ikonikus sapkája – mesélnek a svéd DJ karrierjéről.

Fotó: Koczka Máté

A tárlat nem kerüli meg a nehéz témákat sem: Avicii mentális egészségének küzdelmeire külön rész hívja fel a figyelmet. Megható látni, hogy a szülei egy ilyen méltó emléket álmodtak meg neki. A terem közepén diszkógömb forog csendben. Interaktív kiállítások is vannak, mint a Reactional Music és egy VR karaoke élmény. A GetYourGuide-on az összesített értékelés 4,8/5. A jegyek felnőtteknek körülbelül 229 SEK-ba kerülnek. Avicii fellépett a budapesti Sziget Fesztiválon 2015-ben és a Burn Yard Live-on Budapesten 2013-ban. A “For a Better Day” című dalának videoklipjét Magyarországon forgatták. 

Fotó: Koczka Máté

Innen áthajózunk (akár szó szerint egy kis komppal) Djurgården szigetére, ahol a popzene egy másik legendája vár ránk: az ABBA Múzeum. Már a bejáratnál önkéntelenül dúdolni kezdünk valamit, hiszen a háttérben az ABBA dalai szólnak. Ez a 2013-ban megnyílt intézmény nem is klasszikus múzeum, inkább egy interaktív popzenei élménycentrum. Ahogy belépünk, csillogó kosztümök, aranylemezek és ’70-es évekbeli diszkógömbök között találjuk magunkat. A kiállítás kronologikusan vezeti végig a látogatót a négy ABBA-tag karrierjén.

Fotó: Koczka Máté

Láthatjuk a Waterloo eurovíziós diadalának kellékeit, az Eurovíziós Dalfesztivál 1974-es trófeáját. Láthatók a világkörüli turnék plakátjai – még egy 1976-os budapesti rajongói klub belépőjét is kiszúrom a falon. Ez az a hely, ahol a poptörténelem részesévé válunk egy pillanatra. A múzeum végén ott a híres piros telefon: elvileg csak a négy ABBA-tag tudja a számát, és néha spontán felhívhatják a múzeum látogatóit. A múzeum mottója: “Walk In, Dance Out”. A felnőtt jegyek ára 239-299 SEK között mozog. Az audioguide magyar nyelven is elérhető.

Művészet objektíven és vásznon

A zenei kitérő után ideje megmerítkezni a vizuális művészetekben is. Stockholm ebben is kimagasló: a Fotografiska múzeum a fotóművészet rajongóinak Mekkája, míg a Moderna Museet a modern képzőművészet szerelmeseit várja világszínvonalú gyűjteménnyel. Két különböző hangulatú helyszín, mégis közös bennük, hogy bátran újítók és gondolatébresztők a megtekinthető tárlatok.

Fotó: Koczka Máté

A Fotografiska felé vesszük először az utunkat, melyet a Stadsgården rakparton, egy régi tégla vámszékház impozáns épületében találunk. Már maga a szecessziós épület is gyönyörű – Ferdinand Boberg tervezte 1906-ban –, de belépve a minimalista skandináv design veszi át a főszerepet. Ez a múzeum 2010-ben nyílt meg, és azóta Stockholm egyik legnépszerűbb kulturális intézménye, évente több mint félmillió látogatót vonzva. Négy emeletnyi kiállítótér vár ránk, ahol az ország és a világ élvonalbeli fotográfusainak tárlatai váltják egymást. A Fotografiska különlegessége, hogy nincs állandó kiállítása – mindig új és új időszaki tárlatokkal csábít. A modern technika is teret kap: interaktív installációk, vetítőtermek, hanghatások egészítik ki a fényképek üzenetét.

Fotó: Koczka Máté

Miután végigjártuk a sötét termen át vezető utat, a legfelső emeleten egy hangulatos kávézóban találjuk magunkat hatalmas panorámaablakokkal, melyeken át Stockholm kikötője és az óváros fényei tárulnak elénk. A Fotografiska szerencsére késő estig nyitva tart. Az aktuális kiállítások (2025. április vége) többek között: On Being Family (Anna Clarén, Hannah Modigh, Ewa Stackelberg), Double Feature (Marco Brambilla), ToiletFotoPaperGrafiska (TOILETPAPER), The Kings from Blomstermåla (Vanni Jung Ståhle), A Life of Highlights (Hans Hammarskiöld). A jegyek ára körülbelül 230 SEK/fő.

Másnap délelőtt átsétálunk a kis Skeppsholmen szigetre, ahol a narancssárga falú, modern épületben található a Moderna Museet, azaz a Modern Művészetek Múzeuma. Ez a múzeum már 1958 óta létezik, és mára a világ egyik jelentős modern művészeti gyűjteményét mondhatja magáénak – Picassótól Warholig, Dalítól Duchampig számtalan nagyágyú alkotása megtalálható itt. A jelenlegi épületet egy világhírű spanyol építész, Rafael Moneo tervezte és 1998-ban adták át. Tágas terek és a természetes fény játéka tökéletes hátteret adnak a műalkotásoknak. Látható Picasso Női fej című festménye, nem messze tőle pedig Andy Warhol ikonikus Marilyn Monroe-sorozatának egy darabja. A termek tematikusan vagy időrendben rendezettek; láthatók absztrakt expresszionista festmények (Jackson Pollock), skandináv modernisták, köztük Munch és Hilma af Klint. Külön öröm magyar szemmel felfedezni egy-egy ismerős nevet: például Moholy-Nagy László fotogramjai vagy Victor Vasarely optikai illúziói is képviseltetik magukat. Az udvaron hatalmas szobrok között sétálhatunk – Alexander Calder narancs szélmobilja ott forog felettünk. A múzeum nem feledkezik meg a gyerekekről sem: egy kreatív műhely sarkában kisgyermekek rajzolnak vagy épp absztrakt papírmasé-szobrokat készítenek.

Tudomány kicsiknek és nagyoknak

Stockholm nem csak a művészetekben jeleskedik, de a tudományt és a technikát is élvezetes formában tálalja. Ezt legjobban a Tekniska Museet, vagyis a Svéd Műszaki Múzeum példázza, amely Svédország legnagyobb technikai múzeuma.

Fotó: Koczka Máté

A Djurgården melletti múzeumparkban található intézmény valóságos paradicsom mind a gyerekek, mind a mérnök lelkületű felnőttek számára. Nem véletlenül nyerte el 2016-ban az „Év múzeuma” díjat Svédországban, a zsűri pedig „a kis zsenik kedvenc helyének” nevezte. Már a bejáratnál hatalmas gőzgép és repülőgép-modellek lógnak a plafonról, sejtetve, hogy interaktív és látványos élmények várnak. Odabent mintegy 10 000 négyzetméternyi tér áll rendelkezésre, telis-tele találmányokkal és játékos installációkkal. A Tekniska titka: mindent megfoghatsz, mindent kipróbálhatsz.

Főbb látnivalók: a „Megamind” nevű tárlat, ahol a gyerekek gondolattal irányíthatnak labdákat vagy rajzaikat kelthetik életre; a svéd innovációk története (Ericsson, pacemaker, számítógépek); a „Játszd a múltat” szekció régi videojáték-konzolokkal (Commodore 64, Super Mario); a Wisdome Stockholm kupolás mozi. Játékos kiállításai a Play Beyond Play, Zero City, The Mine. A múzeum minden nap 9 és 21 óra között tart nyitva. A jegyek ára 170 SEK.

Fotó: Koczka Máté

A Műszaki Múzeumtól mindössze pár perc sétára egy kisebb, de annál érdekesebb intézmény lapul a múzeumpark szélén: a Rendőrmúzeum (Polismuseet). Ez a múzeum a svéd rendőrség történetét és mindennapjait mutatja be. Mai formájában 2007 óta várja a látogatókat. Kívülről nem feltűnő, de belépve rögtön szembetűnik egy régi rendőrautó, mellette pedig 20. század eleji és mai egyenruhák sorakoznak. A tárlat kronologikusan vezet végig a rendfenntartó erők fejlődésén. Interaktív elemek itt is vannak: a gyerekek ujjlenyomatot vehetnek, megtanulhatják a titkosírást vagy akár beülhetnek egy rendőrmotor nyergébe. A múzeum nem kerüli el a nehezebb témákat sem: külön szekció foglalkozik híres svéd bűnügyekkel. Bemutatják a 1970-es évek bankrablását, amelynek kapcsán a „stockholmi szindróma” fogalma született. Van egy gyermekkiállítás is egy igazi rendőrautóval és motorkerékpárral.

Természet és univerzum

Ha Stockholm belvárosából és a Djurgården környékéről észak felé vesszük az irányt, a város peremén egy lenyűgöző neoklasszikus épület magasodik: a Svéd Természettudományi Múzeum (Naturhistoriska riksmuseet). 1916 óta ebben a díszes kupolás épületben otthonra lelve mutatja be bolygónk és az univerzum csodáit. Már a kapun belépve egy hatalmas dinoszaurusz-csontváz „fogad” az előcsarnokban (Stegosaurus). A múzeum gyökerei egészen 1819-ig nyúlnak vissza. Gyűjteménye több millió példányt ölel fel.

Fotó: Koczka Máté

Tematikus kiállítóterei között barangolva bejárjuk a Földet és az időt. Láthatók a svédországi élővilág diorámái (jávorszarvas, barnamedve). A „Világ természeti tájai” kiállításon pingvinek, jegesmedvék, trópusi madarak, elefánt tűnnek fel. Van gyereksarok, ahol egy hatalmas műanyag barlangban mászhatnak át. Külön említést érdemel a múzeum ásványtára: csillogó kristályok, achátok, meteoritdarabkák sorakoznak. Megcsodálható a a világon valószínűleg legrégibb Muonionalusta meteorit egy szelete is. Főbb látnivalók között van egy emberi fül modelljének belsejébe mászás, szimulált erdőtűz és egy szúnyograjzást imitáló kamra.

Fotó: Koczka Máté

A múzeum fénypontja azonban kétségkívül a Cosmonova planetárium és IMAX mozi. Ez volt Svédország első ilyen kupolás mozija. Betérve hátradőlünk a döntött székben, a félgömb alakú kupola pedig betölti a látóterünket. Egy vizuális űrutazás indul a csillagok között. A Cosmonova előadásai nem csak az űrről szólnak: van, hogy a dinoszauruszok korába repít a film, vagy a mélytengerek élővilágát mutatja be. Van egy „Mennyei kőzetek” mini-kiállítás, ahol igazi holdkőzetet is láthatunk. A múzeum jelentős kutatóintézet is. Az állandó kiállításokra a belépés ingyenes. A Cosmonovába azonban jegy megvétele is szükséges.

Történelem testközelben: Vasa, Vrak és a Vikingek öröksége

A történelemkönyvek lapjai Stockholmban megelevenednek: igazi hajóóriások és viking hősök formájában. Ehhez visszatérünk Djurgården szigetére, ahol egymás szomszédságában három lenyűgöző múzeum vezet be a svédek tengerészeti és viking múltjába. Ezek a Vasa Múzeum, a vadonatúj Vrak – Hajóroncs Múzeum, és a Viking Múzeum. Készüljünk fel egy időutazásra a 17. századba és még annál is távolabbra.

Fotó: Koczka Máté

Elsőként a Djurgården partján álló különleges, háromárbocos épülethez érkezünk, amely nem más, mint a világhírű Vasa Múzeum. A tetőn magasba nyúló árbocdarabok már jelzik, itt bent egy egész hajó lapul. Belépve egy félhomályos csarnokban feltárul előttünk a Vasa, ez a hatalmas, faragott orrú hadihajó, amely 1628-ban első útján süllyedt el Stockholm kikötőjében. Ami tragédia volt akkor, ma a város egyik legnagyobb büszkesége: a 333 évig a tenger fenekén pihenő hajót 1961-ben emelték ki a vízből szinte teljes épségében. Ma ez a világ egyetlen ilyen tökéletes állapotban megmaradt 17. századi hajója. Ahogy ott állunk a Vasa orrában díszelgő faragott oroszlánszobor alatt, eltörpülünk a 69 méter hosszú hajó méretei mellett. A Vasa több mint 98 százalékban eredeti. A múzeum több szintje is körbefut a hajó körül, így különböző magasságokból is megcsodálhatjuk a részleteket: a faragott figurákat, az ágyúkat, a vitorlarudakat. Megdöbbentő belegondolni, hogy ez a hajó alig pár száz métert tett meg, mielőtt elsüllyedt – a kiállítás tablói el is magyarázzák, miért (túl keskeny volt a hajó a magasságához képest, a felső fedélzeten túl sok nehéz ágyúval). Bemutatják a restaurálás és kiemelés történetét. Interaktív kijelzőkön kincseket is „kihalászhatunk” a hajó rakteréből. Itt tudjuk meg azt is, hogy a Vasa fedélzetén utazott katonák közül néhánynak a maradványait is megtalálták, rekonstruált arcmásukat is láthatjuk. A Vasa Múzeumban órákat lehet eltölteni. Van moziterem, ahol több nyelven vetítenek egy rövid dokumentumfilmet a hajóról. A múzeum tetején lévő három árboc a hajó eredeti árbocainak magasságát mutatja. A múzeum Skandinávia egyik leglátogatottabb múzeuma. A 18 év alatti gyermekek számára a belépés ingyenes.

Fotó: Koczka Máté

Ám a tenger még további titkokat rejt – és ezek felfedezésére Stockholm egy újabb intézményt hozott létre. Szinte a Vasa szomszédságában nyílt meg 2021-ben a Vrak – Hajóroncs Múzeum, amely a Balti-tenger mélyén nyugvó többi történelmi hajó maradványának állít lenyűgöző emléket. A Vrak (jelentése svédül: roncs) külsejében is modern: letisztult, kortárs épület, amihez egy régi csónakházat alakított át. Itt nincs óriáshajó. A kiállítás elsősorban digitális és élményszerű. Belépünk egy sötét terembe, ahol a padlótól a plafonig érő képernyőkön egy tenger alatti világ vesz körül minket. A Balti-tenger vizében százával pihennek hajóroncsok – köszönhetően annak, hogy a víz alacsony sótartalma megőrizte a fájukat. A Vrak múzeum ezek közül mutat be néhány különleges esetet. Az egyik installációnál VR-szemüveget kapunk, és egy tengeralattjáró-szerű kapszulába ülve „lemerülünk” egy 16. századi kereskedőhajó roncsához. Egy másik teremben interaktív térképen követhetjük a Balti-tenger hajózási útvonalait. Kivetített animáció meséli el a Resande Man nevű svéd hajó történetét. A kiállított tárgyak között láthatunk egy eredeti hajóharangot, amelyet nemrég emeltek ki egy roncsból, vagy éppen boroshordó-maradványokat. A régészet és a high-tech találkozik: a Vrakban digitális kijelzőkön „ránthatjuk ki” az iszapból a leleteket. Van egy interaktív állomás, ahol saját „hajóroncsot” tervezhetünk. A kiállítások különböző témákat ölelnek fel, mint a “Resande Man”, a balti nemzetek közös történelme és az Estonia komp katasztrófája. Van egy új kiállítás a vikingek előtti korról. Lehet tengeri régésszé válni VR-élmény során. Még a Vasa testvérhajóját, az Äppletet is megtalálták.

Fotó: Koczka Máté

Ha már a tenger habjai és az északi mitológia között kalandozunk, nem hagyhatjuk ki a közeli Viking Múzeumot sem, amely szintén Djurgården egy pontján csalogatja a látogatókat. Ez a múzeum pár éve nyílt (sokáig Vikingaliv néven emlegették), és célja, hogy lerántsa a leplet a vikingek igaz mítoszáról – mert ugye mindenkinek a fejében a viking szóra szarvas sisakú, vad harcosok jelennek meg, de a valóság ennél jóval árnyaltabb. A bejáratnál máris egy vigyorgó viking harcos viaszfigurája áll, fején – poénosan – egy szarvakkal díszített sisak, amelyet rögtön meg is cáfol a felirat. Odabent a kiállítás egyesíti a hagyományos múzeumot a tematikus park élményeivel. A falakon interaktív térképek mutatják a vikingek útvonalait – meglepve látjuk, hogy a skandináv hajósok egészen Bizáncig, sőt az arab kalifátusig is eljutottak. Egy vitrinben ott a híres björköi rúnafelirat másolata, mellette pedig viking fegyverek, ékszerek és használati tárgyak sorakoznak.

Fotó: Koczka Máté

A múzeum azonban nem elégszik meg a statikus bemutatással: a látogatókat egy interaktív utazásra invitálja Ragnfrid sagája címmel. Ez lényegében egy viking „vidámpark” elem: beülünk egy lassan mozgó kis kocsiba, ami elvisz minket egy sötét alagúton át különböző jelenetekhez. Mintha egy viking család életébe csöppennénk. Ez a pár perces „ride” gyerekeknek izgalmas kaland, de a felnőtteknek is tanulságos. Egy kiállítótérben tovább mélyülhetünk a részletekben: megtudjuk, hogyan zajlott egy viking temetés, mit ettek, hogyan öltözködtek (a női viseletek szép rekonstruált példányai). Külön érdekesség a genetikai sarok, ahol arról olvashatunk, milyen nyomot hagytak a vikingek a mai emberek génállományában. A végén persze a múzeum shopjában még vehetünk magunknak „viking sisakot” – szarvakkal ellátva. A túra részeként lehet beszélgetni viking kori öltözetben lévő idegenvezetőkkel, akik így még hitelesebben tudják elmesélni a viking kultúra részleteit.

Fotó: Koczka Máté

A stockholmi Viking Múzeum területén található Restaurant Eld a skandináv gasztronómia egyik kiemelkedő képviselője. Szezonálisan változó menüje a helyi alapanyagokra és a környezettudatosságra helyezi a hangsúlyt. Néhány kiemelt étele: Szarvashúsgolyók, Őzgerinc, Arktiszi pisztráng, Vadkacsamell, Gombás rizottó. Az étterem desszertkínálata is figyelemre méltó (matcha tiramisu, vaníliás belga gofri). A Restaurant Eld különleges mjöd (mézsör) kóstolókat kínál. Lehet hatféle mjödöt és egy mölskát (sör és mjöd keveréke) megízlelni svéd hidegtál kíséretében. Valammint lehetőség van egyéni kóstolókra is.

A Viking Múzeum területe kibérelhető, történelmi eseményeket és partikat szervezhetünk ide. Foglalhatók népszerű gyermek születésnapi partik, amelyek atörténelem izgalmas élményét ötvözik a tanulással. A csomag tartalmaz belépőt a múzeumba, interaktív vezetett túrát, rúnavadászatot, egy oklevelet, egy zacskó cukorkát és a Ragnfrid sagája kalandot. Hamburger tányér vagy torta is jár hozzá. A javasolt korosztály mindehhez 7-12 év. A partikat szombaton vagy vasárnap lehet foglalni szeptember és május között. Lehetőség van zárás után kibérelni a múzeumot, kombinálva a vacsorát a Restaurant Eldben, vezetett túrát és a kalandot. Kínálnak viking-ihlette csapatépítő tevékenységeket is. Van Senior csomag is, ami belépőt, 20 perces vezetett túrát, a Ragnfrid sagája kalandot és ebédet a Restaurant Eldben foglal magában.

Szeszkultúra, fika és gyerekkori álmok

A múzeumi barangolások után itt az ideje, hogy Stockholm még lazább, játékosabb arcát is megmutassa. Erre két merőben eltérő, de egyaránt szórakoztató hely kínál lehetőséget: a Spritmuseum, amely a svéd italkultúrát mutatja be kreatív módon, és a Junibacken, ami a mesék világába röpít vissza. Két tökéletes program, ha egy könnyedebb felüdülésre vágyunk.

Fotó: Koczka Máté

Kezdjük a Spritmuseummal, hiszen a Djurgårdenen járva könnyen útba ejthetjük, nem messze az ABBA Múzeumtól. A Spritmuseum, avagy a „Szeszmúzeum” első hallásra talán bizarr ötletnek tűnik, de a svédek híresek arról, hogy sajátos, ironikus szemlélettel nyúlnak bármihez. A múzeum épülete két régi csarnokot foglal magában, amelyek egykor a hajók raktárai voltak. Ma modern kiállítóterekké alakítva fogadják a látogatókat. A Spritmuseum állandó kiállítása, a „Spritlandet Sverige” (kb. „Alkoholország, Svédország”) humorral és tényszerűséggel vezet végig a svédek és az alkohol viharos kapcsolatán. Az első teremben mintha egy 19. századi kocsmában találnánk magunkat. Következő szekcióban aztán a XX. század jön: a szesztilalom ideje, majd a mai szigorú rendszer, a Systembolaget (az állami italbolt-hálózat) kialakulása. Interaktív játék keretében kipróbálhatjuk, mennyire tudatosan tudnánk beosztani a heti alkohol-fejadagunkat, ha a régi jegyrendszer szerint kellene élnünk. A kiállítás nem csak ismeretterjesztő, de multiszenzoros élmény is: van egy „szeszszagoló” állomás illatfiolákkal; sőt, egy részen le lehet feküdni egy ágyra, amely lassan forog – azt imitálva, milyen, amikor az emberrel „forog a szoba” néhány ital után. A múzeum másik fő attrakciója az Absolut Art Collection, amely a híres svéd vodka, az Absolut hirdetéseihez kötődő művészeti alkotásokat mutatja be. Andy Warhol is festett Absolut vodkás üveget, itt az eredetit is láthatjuk, s mellette több mint 850 másik műalkotást, amelyet neves művészek (összesen 550 művész, Warholtól Keith Haringig) készítettek a vodka inspirálta témákban. Ez tulajdonképpen egy mini-modern művészeti galéria a múzeumon belül. Van a múzeumnak saját bárja, ahol természetesen megkóstolhatjuk a híres svéd heringshot egyik változatát (akvavit és savanyú hering ízben).

Fotó: Koczka Máté

Utolsó stockholmi programként egy olyan helyre megyünk, ami garantáltan mosolyt csal mindenki arcára: irány a Junibacken, Stockholm meseországa. A Djurgården zöldövezetében található Junibacken kívülről modern skandináv épületnek tűnik, de ahogy belépünk, mintha egy varázskönyv nyílna ki. Ez a gyermekmúzeum elsősorban a svéd gyermekirodalomnak, mindenekelőtt Astrid Lindgren alakjainak szenteli tereit. Nem véletlenül Stockholm ötödik leglátogatottabb turisztikai látványossága. A felnőttek is imádják. A múzeumot maga a svéd királyi család nyitotta meg 1996-ban. Az előcsarnokban rögtön feltűnnek a különleges dekorációk: a ruhatár szekrényei óriási mesekönyvek gerincét formázzák. Továbbhaladva egy bájos kisvárosi teret találunk odabent felépítve: ez a Meseváros tér, ahol kis házacskák sorakoznak, mindegyik egy-egy híres svéd gyerekkönyvíró világát idézi (Elsa Beskow, Sven Nordqvist Pecás Petije/Findusz kandúrja). Be lehet ülni Múmin mamáék csónakjába vagy fel lehet mászni egy fára, ahol egy kis házikó rejtőzik (Karlsson háztetőn lévő kuckója?). A tér végén egy kis vasútállomás-szerű épület áll Vimmerby felirattal, ami Astrid Lindgren szülővárosának nevét viseli. Innen indul a Mesevonat. Ez a Junibacken leghíresebb attrakciója. Egy lassan mozgó kis kabinos vonat, ami a levegőben függ, és végigvisz Astrid Lindgren meséinek jelenetein. Ahogy beszállunk a kabinba, már csendül is a fülünkbe angol nyelven (választható a nyelv) a narráció Astrid Lindgren hangján – hiszen az írónő maga mondta fel a szöveget. Jelenetek: Harisnyás Pippi emeli a lovát, Juharfalvi Emil kandikál ki, Madicken piknikezik.

Fotó: Koczka Máté

A hang, a fények, a mozgó bábuk mind egy varázslatos atmoszférát teremtenek. Aztán a hangulat komorabbra vált: egy sötétebb terembe érünk, ahol Skorpan és Jonatan, a Testvérek Lionheart (Bröderna Lejonhjärta) történetének megható zárójelenete elevenedik meg. De a vonat már suhan is tovább, és a végén egy fényes, vidám helyen találjuk magunkat: Villa Villekulla, azaz Pippi otthonának fele élethű méretben fel van építve. Itt ki lehet szállni, és szó szerint belépünk a mesébe. A gyerekek rohangálnak, csúszdáznak, „főznek”, megemelgetik a habkönnyű műlovat. A felnőttek nosztalgikus mosollyal nézelődnek. A Junibacken euforikus örömét nehéz leírni. Mielőtt kilépünk, még betérünk Skandinávia legnagyobb gyermekkönyvesboltjába, amely a Junibacken része. Itt minden mesekönyvet megtalálunk.

A világ első állandó jégbárja

Stockholm egyik legkülönlegesebb és legemlékezetesebb élménye az ICEBAR by ICEHOTEL meglátogatása, amely a világ első állandó jégbárjaként vált híressé. A város szívében, közvetlenül a központi pályaudvar mellett, a Hotel C Stockholm épületében található bár egész évben -5 °C-os hőmérsékleten várja a látogatókat, akik vastag köpenyben és kesztyűben léphetnek be ebbe a jégből faragott, varázslatos világba.

Fotó: Koczka Máté

A belépőjegy tartalmaz egy italt is, amit nemcsak hogy jégpohárból szolgálnak fel, de a hely szelleméhez illően egyedi ízesítésű koktélokkal is meglepik a vendégeket. Az ICEBAR évente megújuló témáival igazi művészeti élményt is kínál: a falakat, ülőkéket és pultokat minden évben új koncepció szerint faragják jégszobrászok, így a látogatók sosem ugyanazt az élményt kapják. A 2025-ös év témája például a „Szigetvilág” nevet viseli, amely Stockholm szigetvilágának mesei világát idézi meg jégből formált világítótornyokkal, medúzákkal és fantázialényekkel. A különleges atmoszféra és a jéghideg csoda világa nemcsak hűsítő menedéket nyújt a nyári városnézés közben, hanem egy olyan rendhagyó élmény is, amely garantáltan ott marad minden utazó emlékei között, aki Stockholmba látogat.

Fotó: Koczka Máté

Extra tipp: 2 éjszakás kirándulás Visbybe

Ha már Stockholmben járunk, és időnk engedi, érdemes belekóstolni a Svédország körüli szigetvilág egyedi hangulatába is. Különleges ráadás programként egy minivakációra hív a Viking Line hajótársaság: irány Gotland szigete és annak fővárosa, a mesebeli Visby. Ez a kiruccanás valóban időutazás: egy modern hajó fedélzetén ringatózva megérkezni a Hanza-korabeli városfalakkal övezett Visbybe felér egy történelmi film díszletébe csöppenéssel.

Fotó: Koczka Máté

A Viking Line egyik 2 éjszakás mini körutazása Visbybe pontosan ezt nyújtja. Stockholm kikötőjéből este indul el a hajó, így az utazást átaludva egy teljes napot tölthetünk Gotlandon, majd másnap délután térünk vissza a fővárosba. Az utazás már maga is élmény: a komphajó valójában egy úszó szálloda éttermekkel, bárokkal, kényelmes kabinokkal. A Birka Gotland hajó (korábban Birka Stockholm) a Viking Line és a Gotlandsbolaget közös vállalkozása üzemelteti. A hajóút este 17:00-kor indul Stockholmból és másnap 09:30-kor érkezik Visbybe, Visbyből este 18:00-kor indul vissza, és harmadnap 14:30-kor érkezik vissza Stockholmba.

Fotó: Koczka Máté

Visby egy igazi ékszerdoboz. Macskaköves utcácskák, színes faházikók találhatók itt, és a várost övező középkori városfal 27 bástyatoronnyal. Visby maga egy UNESCO Világörökségi helyszín. A nyolc és fél órás partraszállás alatt bőven van időnk bejárni a várost. Felsétálunk a városfalhoz, megérintjük a nyolcszáz éves köveket, és felsétálunk az egyik bástyára – a kilátás lélegzetelállító. A főutcán, a Strandgatanon sétálva hangulatos kávézókat és kézműves boltokat találunk. A legfőbb látványosságok a romok: Visby ugyanis tele van középkori templomromokkal. Bekukkantunk a Szent Katalin-templom maradványai közé – nincs tető, csak a gótikus boltívek nyúlnak az ég felé, a fény beömlik az ablakokon, és rózsák futják be a falakat. Nem véletlen, hogy Visbyt a „rózsák városának” is nevezik: mindenhol rózsabokrok virítanak. Júliusban, amikor a híres Középkori Hét zajlik, a város teljesen visszavedlik a Hanza-korba. Felkeressük a Gotlandi Múzeumot is, amely izgalmas régészeti leleteket mutat be – köztük viking kori ezüstkincseket. Megkóstolhatjuk a híres safranpannkaka-t, vagyis gotlandi sáfrányos palacsintát tejszínnel és helyi szederszósszal tálalva. Lesétálhatunk a tengerpartra. Megveszünk pár fotót a fügekaktuszokról, amik meglepően a városfal tövében nőnek. Gotland klímája enyhébb. Több híres svéd filmet is Visbyben forgattak, és a Villa Villekulla is a közeli Kneippbyn üdülőhelyen található. A Viking Line gyakran kínál transzferbuszokat és hop-on hop-off túrákat Visbyben a hajóutasok számára.