Így igen lelkesen kutatták fel, melyik fa kerül épp sorra, sőt ellesték a szüretelés alpintechnikai eszközökkel, illetve puszta kézzel, bukósisakban történő szüretelés csínját-bínját is. Az ajándékba kapott néhány toboz az adventi koszorúnkon fog emlékeztetni a visszatérésre a hidegebb időben is – az arborétum minden évszakban csodás.
A Balaton édenkerjének is becézett népszerű Folly Arborétum egyedi fekvésű: szinte lehetetlen olyan helyen leülnünk, ahonnan a magyar tenger szívet melengető látványa ne vonzaná a tekintetet – borús idő nem akadály. A Kisörsi-hegy meredek oldalában, Badacsonyörsön Folly dédnagyapa pusztán kedvtelésből telepítette be a legkülönbözőbb fenyőfajtákkal 1905-ben a fél hektáros területet – mára ez már ötre gyarapodott-. Ezek mellett örökzöldek, növénykülönlegességek és főleg szőlők kúsznak fel a domboldalon, bár a sláger akkor is a négyszázféle tűlevelű.
Az óriástobozú fenyő tobozára fel is mászhatunk, ugyanis az idén felújított, öt méter magas kilátó ezt a formát utánozza Kruppa Gábor Ybl-díjas építésznek köszönhetően. Ennek a különleges-fafaj tobozának a szürete jövőre lesz esedékes -két esztendő szükséges a megéréshez. A kilátó megmászása után barangolni lehet nehéz, sziklás ösvényen, emberpróbáló kőrengetegen át az Öreg Arborétumhoz. De szinte mindegyik út járható gyerekkocsival, nyáron akár strandpapucsban slattyogva is: a Folly a gyerekeknek igazi paradicsom.
Séta közben hol az óriáshinta, hol az atlaszcédrusok lombkoronájába épített Folly-fészek, hol az óriás csúszda, hol meg a kihagyhatatlan játszótér téríti el a csöppségeket és cseperedőket a sétaútról. A romantikát kedvelőknek ott a csüngő kék atlaszcédrusok árnyékában megbúvó, minden szemet gyönyörködtető lugas.
Aki pedig épp azon töri a buksiját, ugyan milyen évek múltán is felemlegetett helyen, ne valami „snasszon” esküdhetne meg élete párjával, ne habozzon! Itt kitárt karokkal várják: a dédpapa kilenc lánya egyikéről Ilonáról, a virágok édesanyjáról elnevezett helyszínt az unokák is felemlegetik majd. És ha épp alkonyodik, akkor akár a fényfestésben is gyönyörködhetünk hamarosan.
Ám a Folly meglátogatása nagy „veszélyeket” is hordoz magában. Ugyanis nem tudjuk megállni, hogy ne vegyünk egy-egy sudár ciprust, Csontváry Kosztka Tivadar híres festményére gondolva egy-egy libanoni cédrust vagy éppen bármilyen más örökzöldet. Sőt esélytelen ellenállni az étterem finom illatainak, például a pirított mandulafenyő-magos sütőtök-krémlevesnek, és Follyék saját kreációjának, a pirított fenyőmag réteggel megbolondított, mindig friss Folly krémesnek.
Ekkor még meg sem említettem fantasztikus kézműves forralt borukat, amit magunk édesíthetünk ízlésünknek megfelelően cukorral. De a „sima” bort kedvelők sem szomorkodhatnak: a Folly Budai Zöld és a Cédrus bora mellett az idén először lehetett megízlelni a Boróka borcsalád vörösét is borkóstoló keretében.
Hideg ide, hideg oda, hétvégéken kerti sétákkal, családi programokkal, speciális menüajánlattal folytatódnak a programok – a szabadban pattogó tűz látványa feledhetetlen. Ide nem lehet rosszkor menni.
Sőt itt befejezni se lehet a látogatást – a kíváncsiság nem hagy nyugodni az embert, mennyit változhatott a kert az utolsó bekukkantás óta. Nem csoda, ha vissza-visszatérünk. Így könnyen lehet, hogy a bakancslistájukon a Folly mellett csak egy haloványka pipa szerepel majd a látogatás után, mert aki egyszer meglátja, az vágyódik oda vissza, tehát nem lehet kipipálni.
Úgyhogy nagyon tessék vigyázni!
Fotók: Bodrog Beáta