Két új fenntarthatósági intézkedést vezetett be az Oaks Ibn Battuta Gate Hotel Dubai. Az Ibn Battuta Mall bevásárlóközpont közelében található, 411 szobás ötcsillagos szálloda mostantól helyi gazdaságból szerzi be zöldségeinek egy részét, a vendégeknek kínált szénsavas és szénsavmentes vizet pedig saját, házon belüli rendszerében állítja elő és palackozza.
A Seven Tides International tulajdonában álló és a Minor Hotels által üzemeltetett szálloda célja, hogy csökkentse a külső beszállítóktól való függőségét, a szállítási távolságokat, a csomagolóanyagok mennyiségét és az ezekhez kapcsolódó szén-dioxid-kibocsátást. A hotel közlése szerint az új megoldások egyúttal kiszámíthatóbbá tehetik a beszerzést, és javíthatják az alapanyagok felhasználásának hatékonyságát.
A vendégszámhoz igazítják a betakarítást
A szálloda zöldségei a dubaji Khawaneej Farmról érkeznek. A közvetlen, termelőtől az asztalig tartó ellátási rendszerben többek között uborkát, paradicsomot, koktélparadicsomot, retket, különböző színű paprikákat, koriandert, petrezselymet, kaprot, újhagymát és salátát termesztenek.
„Organikus terményeink között uborka, paradicsom, koktélparadicsom, retek, zöld, sárga és piros kaliforniai paprika, koriander, petrezselyem, kapor, újhagyma és saláta is megtalálható. Valamennyi zöldséget fenntartható gazdálkodási módszerekkel termesztjük, hogy jó minőségű, friss és környezetileg is felelősen előállított alapanyagok kerüljenek a szállodába” – mondta Gari Abdelmjid, az Oaks Ibn Battuta Gate Hotel Dubai executive chefje.
A megtermelt mennyiséget nem állandó szinten tartják, hanem a szálloda foglaltságához és az adott évszak igényeihez igazítják. A kereslet alapján végzett betakarítással azt szeretnék elérni, hogy csak annyi termény érkezzen a konyhákra, amennyit várhatóan fel is használnak. Ezzel az élelmiszer-pazarlás mellett a felesleges tárolás és szállítás is mérsékelhető.
„A kereslethez igazított betakarítással jelentősen csökkenthetjük a szállításhoz, a csomagoláshoz és a külső ellátási láncokhoz kapcsolódó kibocsátást. Becsléseink szerint a helyben termesztett termények használata 30–70 százalékkal kevesebb szén-dioxid-kibocsátással járhat, mint az importot, hűtött tárolást és hosszabb elosztási folyamatot igénylő, hagyományosan beszerzett zöldségeké” – tette hozzá a szálloda konyhafőnöke.
Az arány a hotel becslése, a tényleges megtakarítást pedig többek között a kiváltott beszállítási útvonalak hossza, a termelés volumene és a szálloda foglaltsága is befolyásolhatja.
A helyi gazdaság létrehozása és működtetése kezdetben többletköltséggel jár, a szálloda szerint azonban ezt hosszabb távon ellensúlyozhatja a folyamatosabb ellátás, a beszerzési árak ingadozásának mérséklődése és a termények hatékonyabb felhasználása.
Naponta akár 1500 palack vizet állítanak elő
A másik újítás egy, a szállodán belül kialakított vízkezelő és -palackozó rendszer. A külön erre a célra létrehozott területen szénsavas és szénsavmentes vizet is előállítanak. A mennyiséget ebben az esetben is a vendégek számához igazítják.
Alacsonyabb foglaltság mellett naponta mintegy 500 palack készül, a legforgalmasabb időszakokban azonban a napi termelés elérheti az 1500 palackot is. A rendszer lehetővé teszi, hogy a hotel saját maga ellenőrizze a víz minőségét, és kevesebb külső beszállítást, csomagolóanyagot és logisztikai műveletet vegyen igénybe.
„A kezdeményezést azért indítottuk el, hogy jó minőségű, fenntartható és önellátó vízellátást biztosítsunk a szálloda vendégeinek. A helyben működő vízüzem nagyobb ellenőrzést biztosít a minőségi követelmények, az állandó színvonal és a működési hatékonyság felett” – fogalmazott Gari Abdelmjid.
„A házon belüli palackozás azzal is hozzájárulhat a kibocsátás jelentős csökkentéséhez, hogy nincs szükség külső szállításra, nagyüzemi palackozási logisztikára és egyszer használatos csomagolásra. A pontos megtakarítás a foglaltságtól és a megtermelt mennyiségtől függ, de az ilyen rendszerek becsléseink szerint 40–80 százalékkal csökkenthetik a kibocsátást a külső forrásból beszerzett palackozott vízhez képest” – tette hozzá.
A szálloda az egyszer használatos műanyagokat teljesen mellőző modellben működteti a rendszert, és újrahasználható üvegpalackokat alkalmaz. A hotel szerint ezzel nemcsak a műanyaghulladék mennyisége csökkenhet, hanem a külső palackozáshoz és szállításhoz kapcsolódó beszerzési költségek is mérsékelhetők.



