Szerző:
szeretunkutazni
Megjelenés:
2025.02.11
Több kilométeres séta a tengerparton, táncra csábító egzotikus zene, gasztronómiai élmények, kézműves remekek, izgalmas vásárlás a nyüzsgő piacon, vagy éppen csendes kikapcsolódás a zöldellő természetben – sok mindennel csábítja az utazókat Rabat, Marokkó fővárosa. Az utazó egyszerre érezheti magát a múltban, a jelenben, sőt talán kicsit a jövőben is, hiszen számos modern fejlesztés valósult meg a közelmúltban.

Az Északnyugat-Afrikában, az Atlanti-óceán fekvő Marokkói Királyság a magyar turisták körében is kedvelt úticél. Fővárosa Rabat, mely Budapestről átszállással érhető el, vagy közvetlen Wizzair járattal Marrakeshbe utazhatunk és onnan tovább a fővárosba a TGV-vel – nagysebességű vasúttal – vagy busszal, autóval juthatunk el. A város mélyen gyökerező történelmét is megmutatja: egyszerre érezhetjük magunkat a múltban és élvezhetjük a modern világ vívmányait, elvegyülhetünk a nyüzsgésben, vagy elmerülhetünk a nyugodt természet szépségeiben. 

forrás: Wiandt László

Séta korokon át – a ma is élő múlt

Nem csak a világörökség részévé választott Rabat, hanem az egész térség legősibb települése az ókorban létesült Chellah, melynek nagy része ma is áll. Varázslatos térbe csöppen a látogató, amint átlépi a nyolcszögletű város kapuját. Megelevenedik a történelem, miközben illatos virágokkal, árnyat adó fákkal szegélyezett utak vezetnek a múltba, hiszen különböző korok épületei harmonikus egységben keverednek egymással. 

Chellah ősi romjain szép számmal fészkelnek fehér gólyák, így nem véletlen, hogy egy nemrégiben nyílt kávézó és étterem a madár latin elnevezéséről (Ciconia ciconia) kapta nevét. A kávézó marokkói ételek széles választékát kínálja, többek között a msemen kenyeret, a beghrir palacsintát és az amlou-t, autentikus kulináris élményt nyújtva a vendégeknek. A Ciconia Chellah teraszán a vendégek fészkelő gólyákat figyelve étkezhetnek.

Dar El Makhzen – így nevezik a királyi palotát – nyers fordításban ez a Boldogság palotáját jelenti. Az uralkodó rezidenciáját a 19. században emeltek egy ősi palota romjain. A művészeti szempontból is kiemelkedő épületkomplexum otthont ad a királyi ifjak iskolájának és egy gasztronómiai képző intézménynek, könyvtárnak és a királyi gárda szállásának. A palotát hatalmas kertek veszik körül, amelyekben harmonikusan ötvöződik a francia kertművészet, a hagyományos arab motívumok és a helyi kertészet.

Kihagyhatatlan látnivaló a XII. században épült monumentális erőd, a Kasbah des Oudayas. Ősi mecsetek, színpompás kertek, múzeumok várják itt látogatókat. A lenyűgöző területet felfedezve nem csak a múltban barangolhatunk, hanem andalúz hangulatban is elmélyedhetünk. A hófehér falak, kék ajtók, faragott boltívek és a kovácsoltvas remekek szépsége rabul ejti a turistákat. Az UNESCO világörökségi listájára felvett Oudayas Kasbah számos marokkói és világi művész számára a béke és az ihlet kikötője. Kasbah legnagyobb vonzereje egy híres mór kávézó, amelybe a kanyargós utcákon keresztül lehet bejutni. Ezen a kihagyhatatlan helyen érdemes megkóstolni a mentateát és az ízletes mandulás édességeket. A Bou Regreg torkolatánál pedig csodálatos kilátás tárul elénk. 

forrás: Wiandt László

Rabat jelképe a 12. században épült Hassan-torony, a királyság egyik leghíresebb épülete, a muszlim világ legnagyobb mecsete. A monumentális építmény a marokkói építésze egyik gyöngyszeme. 

A Bouregreg folyó torkolatánál, Atlanti-óceán hullámaitól védett helyen, Salé partján sorakoznak a tekintélyes történelmi helyszínek, mint például a Hassan-torony sétánya vagy a festői Chellah nekropolisz. A vízparti részek is sétára csábíthatják az arra járót.

Egzotikus kincsek, kézműves remekek a nyüzsgő piacon 

A marokkói művészet, a régi és az új ötvözete a piacokon is jelen van, ahol kézműves portékák és remekek között válogathatunk. A történelmi negyed medináját – így nevezik az óvárosi részt – érdemes felkeresni. Ékszerek, káprázatos hímzésű szövetek, tradicionális és modernebb ruhák, világhírű rabati szőnyegek, melyek a finomság és a harmónia remekei, szőnyegek, bőráruk, táskák, papucsok, használati eszközök és ajándéktárgyak – még felsorolni is sok, mi mindent kínálnak a kézművesek és árusok. Apáról fiúra szállnak a mesterségek nemzedékek óta, így a tradicionális, hagyományőrző alkotások és termékek mellett modern tárgyakat is kínálnak a piacon. Ha éppen nem is vásárolnánk, a nyüzsgő terek, a marokkói piacokra jellemző labirintusszerű utcák akkor is érdekes célpontok lehetnek. 

Földön, vízen, levegőben – aktívan

Aki aktívan szeretné tölteni az idejét, Rabatban biztosan megtalálja azt, amit keres. Az aktív életmód kedvelői számtalan vízi sport közül választhatnak, sok más mellett lehet vitorlázni, szörfözni, kajakozni és jet-ski is van. A szabadtéri sportlehetőségek között igen közkedvelt a golf, a túra-és akadálylovaglás és a túrázás. Aki magasból szeretné csodálni a vidéket, siklóernyőzhet, sárkányrepülőre vagy kisrepülőre is ülhet.

Végtelen kék víztükör, napfény, pihenés

Az Atlanti-óceán partján homokos strandok várják a fürdőzni és napfürdőzni vágyókat, meglehetősen hosszan. A strandok egészen Rabattól Casablancáig húzódnak. Az egyik legkedveltebb fürdőhely a Oudaya strand, mely homokos partszakasszal látványnak sem utolsó. A kék ezernyi árnyalatában elénk terülő tenger úszásra vagy csak szemet gyönyörködtető látnivalóként is csábít. 

Eggyé válni a természettel 

Egy másik színről is érdemes szót ejtenünk: ez a zöld, hiszen Rabat büszkén vallja, hogy a környezettudatosság fő szempont a város életében. A rabati állatkert, a parkok és a botanikai kert, a városhoz közeli tavak, zöldterületek a szinte érintetlen természet túraútvonalai, erdői, fái és a gazdag madárvilág a természet és a túrázás szerelmeseinek kihagyhatatlan célpontok. 

Csábító gasztronómiai utazás, kulináris élmények 

A marokkói konyha éppoly izgalmas, mint a vidék történelme: a berber, az arab-andalúz és a zsidó kulináris hagyományokon alapul, markáns ízek és illatok jellemzőek rá, de régióként jellegzetes eltérések vannak. A különleges fűszerezésű, leggyakrabban zöldséges előételek általában igen kedveltek. Rabatban olyan jellegzetes ételeket is kóstolhatunk, mint a lencséből, csicseriborsóból, gyógynövényekből és fűszerekből készített, gyakran datolyával kínált Harira leves, a sült szardínia, a Merguez nevű bárány-vagy marhahúsból készült fűszeres kolbász, vagy a Maakouda, mely egy hagyományos burgonyaétel: főtt burgonyát, fokhagymát, petrezselymet, hagymát, fűszereket és egy csepp olívaolajat gombóccá formálnak, majd ropogósra sütnek. A marokkói konyha tradicionális étele a tajine nevű cserépedényben változatos módon elkészíthető húsos, zöldséges egytálétel, a görögszénás rfissa húsétel, és kedveltek a juh és báránysültek is, valamint rengeteg féle sós péksütemény. Marokkót a világ legjelentősebb gasztronómiai célpontjai között tartják számon.

Zene, tánc, önfeledt szórakozás 

Marokkó egzotikus zenéje, Rabat világhírű zenei fesztiválja, az egész évben vibráló éjszakai élet, a bárok, éjszakai klubok is vonzzák a turistákat, így a fiatalabbak kedvenc célpontjaként is ismert a város.  

Jövőbe mutató fejlesztések 

Rabat egyszerre a múlt és a jövő városa. A történelmi örökségek megőrzése és bemutatása mellett a korszerű infrastruktúra, a modern ember igényeinek való megfelelés is fontos szempont a településen, így több fejlesztés is megvalósult a közelmúltban, de számos beruházás most is folyamatban van. A Morocco World News tudósítása az ország 2030-ig hozzávetőleg 42 milliárd MAD-ot (4,1 milliárd dollárt) fordít a repülőtér-bővítési projektekre. Amellett, hogy bővítik a repülőgépflottát, több légikikötőt korszerűsítenek és bővítenek, így a rabatit: itt évi plusz évi 4 milió utas fogadására alkalmas új terminál épül.

Fotó: Koczka Máté

250 méter, 55 emelet – ez a Mohammed VI torony, Afrika legmagasabb épülete a Rabattal határos Salé városban. Az 50 kilométeres távolságról látható, rakéta alakú épületben luxusszállodát, irodákat, igényes apartmanokat, a torony tetején kilátóteraszt alakítottak ki. 

A világszenzációnak számító épület nem az egyedüli grandiózus különlegesség a marokkói fővárosban. 2021-ben adták át a Rabati Nagy Színház épületét, melyben egy 1800 férőhelyes belső színház és egy 7000 férőhelyes szabadtéri amfiteátrum simul harmonikusan a közeli folyóhoz és a tájhoz. A sokak szerint kígyóra emlékeztető futurisztikus külsejű épület belseje érdekes díszítőelemeket is rejt.

5+1 tény Rabatról

Biztonság: Marokkó nemzetközileg kedvelt idegenforgalmi célpont, a magyar turisták szempontjából biztonságos országnak tekinthető, de nagy forgalmú helyszíneken javasolt a fokozott óvatosság 

Beutazás: útlevéllel lehetséges. Magyar állampolgárok 90 napig tartózkodhatnak vízum nélkül az országban, viszont a határellenőrzés szigorú. Figyelni kell arra, hogy a marokkói határőr a beutazási pecsétet és a regisztrációs számot bepecsételje az útlevélbe, ha ez nem történik meg, akkor illegálisnak minősítik az országban való tartózkodást. Belépéskor be kell mutatni a visszaútra szóló, kinyomtatott repülőjegyet, a hatóságok gyakran ellenőrzik, hogy a turista rendelkezik-e az tartózkodás idejére megfelelő anyagi fedezettel. Érdemes kinyomtatni a szállodai foglalást, az úti-és programtervet. Az aktuális ki-és belépési szabályokról a konzuli szolgálat honlapján lehet tájékozódni  

Vallási és viselkedési kultúra: Marokkóban az iszlám a hivatalos államvallás, nem muzulmán ember csak a casablancai II. Hasszán Nagymecsetbe léphet be, belépőjeggyel és helyi idegenvezetővel. A muszlim szokások miatt érdemes visszafogott öltözködést választani, a nyilvános helyeken takarjuk el a vállunkat és térdünket.

Fizetés: bár a legtöbb helyen elfogadják a bankkártyát, a készpénzes fizetés népszerűbb. EUR-t és USD-t is elfogadnak, de mivel ugyanazon az árfolyamon váltják, inkább a dollár javasolt 

Pénznem: a nemzeti valuta a dirham, mely csak az országon belül váltható. 1 marokkói dirham kb. 40 Ft

+1 Üzlet és gazdaság: 

Marokkót Afrika kapujaként is emlegetik, a térség jelentős gazdasági fellendülés előtt áll, így kedvező befektetési lehetőség, a magyar vállalkozások számára is.