Szerző:
Bódi Ágnes
Megjelenés:
2024.10.14
Egy kockázatos adózó állandó górcső alá kerülhet, és az adóhatóság célkeresztjébe csöppenhet. Korábban évi két üzletbezárással kapta meg valaki ezt a minősítést, de idéntől már egy üzletbezárás is ilyen jogkövetkezménnyel jár.

Idén sem tétlenkedett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, ami a szabálymódosításokat illeti. Több olyan módosítás is életbe lépett 2024-ben, melyek szigorúbb feltételeket szabnak bizonyos vállalkozások működésére, ugyanakkor megnyíltak az adóoptimalizálást lehetővé tevő legális kiskapuk is. Csongár Gábor okleveles forgalmiadó-szakértő szerint egy cégnek mindig naprakésznek kell lennie az őt körülvevő adókörnyezettel, másként kellemetlen meglepetések is érhetik.

A vállalkozók az elmúlt években hozzászokhattak már, hogy az adózási szabályozások nincsenek örökre kőbe vésve, és az adóhatóság által elrendelt legkisebb módosítások is nagy hatással tudnak lenni a cégek életére. Ilyenekből 2024-ben sem volt hiány, ráadásul a változtatások közül sok egyáltalán nem épült még be a köztudatba.

Csongár Gábor, a Kreatív Aritmetikus elmondta, talán még kevesen tudják, de idén szigorodtak például az adószámtörlések.

„Ha az áfa bevalláshoz kapcsolódó összesítő nyilatkozat vagy a havi adó- és járulékbevallások benyújtását (az adóhivatal felszólításának ellenére), a bevallás esedékességétől számított 180 napon belül az érintett vállalkozás elmulasztja, akkor törölhetik az adószámát. Ez komoly szigorításnak számít, hiszen korábban 365 nap volt erre. A NAV felszólítására érdemes azonnal reagálni, lehetőleg egy adószakértő bevonásával” – mutatott rá.

A több mint 200 ügyfelet könyvelő és 500 fő bérszámfejtését és társadalombiztosítási ügyintézését végző Első Magyar Könyvelő és Pályázatíró Kft. ügyvezető-tulajdonosa hozzátette, a végelszámolás alatt lévő ügyfeleknél viszont némi könnyítés lépett életbe, ugyanis az ellenőrzési megállapításokra ők nem tehettek korábban észrevételt, erre viszont az idei évtől nyolc napon belül módjuk van.

Újdonság az egyéni vállalkozók esetében, hogy ha szünetelni kezdenek, akkor az általuk kiszámlázott, de még ki nem fizetett tételek is bevételnek minősülnek a szüneteltetést megelőző nappal. Az átalányadózóknál viszont ezt érdemes jól időzíteni, mert míg a hónap közepén szüneteltett vállalkozások után korábban még időarányosan kellett járulékokat fizetni, most már a teljes hónapra kötelező.

Egy üzletbezárás elég a kockázatos adózói minősítéshez

Szintén az átalányadózáshoz kapcsolódik és ez már ismert tény, hogy a 90%-os költséghányad csak akkor választható, ha a vállalkozó az adóév egészében kizárólag a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet alapján kiskereskedelmi tevékenységből szerez bevételt. Azt azonban kevesen tudják, hogy a NAV és a KSH állásfoglalása szerint a kiskereskedelmi értékesítés végfelhasználónak kell, hogy történjen, ami alatt a magánszemélyeket kell érteni. Alkalomszerűen egy-egy vállalkozásnak is történhet értékesítés (de semmiképpen sem nagy mennyiségben), de ezt nagyon nehéz pl. egy webáruházban kontrollálni, ezért, ha biztosra akarnak menni az átalányadózók, akkor kiskereskedelmi értékesítéseiket kizárólag magánszemélyekre korlátozzák.

Csongár Gábor azt is megemlítette a változásokkal kapcsolatban, hogy a kockázatos adózói minősítést 2024-től könnyebb „kiérdemelni”, ami borzasztó következményekkel járhat az érintettek számára.

„Egy kockázatos adózó állandó górcső alá kerülhet, és az adóhatóság célkeresztjébe csöppenhet. Korábban évi két üzletbezárással kapta meg valaki ezt a minősítést, de idéntől már egy üzletbezárás is ilyen jogkövetkezménnyel jár. De a teljesség igénye nélkül már akkor is kockázatos adózóvá válhatunk, ha a számlaadási kötelezettséget súlyosan megszegjük. Ez hatalmas rizikó, a megelőzés érdekében szintén ajánlott szakértő segítségét kérni” – magyarázta a Kreatív Aritmetikus.

Idei fejlemény továbbá, hogy megszűnt az amerikai-magyar kettős adóztatást kizáró egyezmény, aminek következményei az érintettek számára adószakértőt igényel.

Csongár Gábor arra is kitért, hogy idén és a jövőben is hiába várják az áfás magánszemélyek, az őstermelők és az egyéni vállalkozások, hogy az e-szja bevallástervezetük véglegessé váljon, mert ezt nekik önállóan kell kiegészíteniük a vállalkozói adatokkal. Sokan ezen elcsúsztak tavasszal, pedig megfelelő szakértői támogatás mellett ez is elkerülhető. A becslések és a könyvelői szakma visszajelzései alapján nagyjából 100 000 egyéni vállalkozó működik könyvelő nélkül, ami az egyre szigorodó szabályokat és az egyéni vállalkozók korlátlan vagyoni felelősségét tekintve minimum „életveszélyes”, de legalábbis aggályos.