
Nem is kellene neki reklám, de nem állom meg, hogy az ott töltött két nap alatt átélteket ne dicsérjem és arra bíztatok mindenkit, aki még nem volt ott, vegye magához a fürdőruháját, strandpapucsát, és gyermekeivel együtt utazzon Makóra.

A város több színvonalas szálláshellyel várja a vendégeket, mi kis csoportunkkal a város egyetlen négy csillagos szállodájában, a Grand Hotel Glorius szállodában szálltunk meg közvetlenül a fürdő szomszédságában, amely bizony nagyon jó választás volt. Nem azért, mert a tetőteraszon pezsgővel vártak, hanem azért, mert a szállodai tapasztalataim alapján állíthatom, a Glorius Hotel az egyik legkedvesebb, legbarátibb leg-leg szálloda, amely mintegy 100 évvel ezelőtt a Megyei Takarékszövetkezetnek épült. Lehet valami elegánsan otthonos? Lehet. ilyen ez a szálloda 37 szobája és teraszai.

Jakab-Bereczky Edit Tünde, a szálloda menedzsere tájékoztatott arról, hogy mi minden vár minket a hotelben, és wellness-részlegébe, addig Gergely Gábor, aki az ottlétünk minden napján kísért minket és segített a város bemutatásában is, a fürdőről beszélt.

Éppen csak elfoglaltuk kényelmes szobáinkat, máris fürdőköpenyt vettünk fel, és irány a szomszédban az utca másik oldalán lévő a Makói Hagymatikum. Ez a távolság, és hogy csak úgy átsétáltunk a fürdőbe, az egyik magyarázat arra, miért is olyan kedvelt a a szálloda.

Makó fürdője 1956-ban kezdte meg működését, ebben az évben fúrták az első termálkutat. A Makovecz által tervezett különleges épületet 2010-ben kezdték el építeni a régi fürdő helyére, amit 2009-2010 telén elbontottak.

A Makovecz Imre elképzelései és a Makona Tervező Iroda tervei alapján felépült és kibővült Hagymatikum fürdő 3200 négyzetméteres alapterületén csodák várnak. A neves építész már nem élt 2012-es megnyitóján, de tervei alapján megalkották a híres Atlantiszi szoborparkot. A fürdő különlegessége a Makovecz Imre rajzai alapján készült mitikus Atlantisz világát megidéző részleg, ahol egyedi szoborcsoportok, fényjátékok is elkápráztatják a látogatókat.

Álomszerű alkotásai tündérországba hívnak, a gyerekek is áhítattal nézik az alkotásokat, élvezik a megnyugtató fényeket és zenéket. Nagy sikere van a víz alatti VR-szemüveggel élvezhető csodavilágnak is. Négy 5-5 perces filmet nézhetnek végig a víz felszínén lebegve. Ha pedig megéhezünk, több étterem is vár minket, ahol szinte minden kapható.

Gergely Gábor, a Makói Hagymatikum Igazgatóságának elnöke kísér végig fürdőn, s mutatja be hol mit látunk. A gyógyvíznek köszönhetően gyógyászati kezelések is várják a gyógyulni vágyókat. – Évente kétszer 15 alkalmas OEP támogatott gyógykezelést kaphatnak a makóiak, az önrészt kifizetjük és a kezelések után ott is maradhatnak fürdeni. Nálunk nincs időkorlát a jegy egész napra szól – mondja Gábor. Beavat abba is, hogy van Marosi gyógyiszap gyógyhatású termékük is, az is segíti a gyógyítást.

Vendéglátás és vendégvárás a Szent Gellért Borház és Vendégfogadóban
Makó egyik csendes utcájában, mindössze 10 perc sétára a fürdőtől Mihály Zoltán tulajdonosa és vezetője a Szent Gellért Borház és Vendégfogadónak, amelynek a hátsó udvarban nívós előadásokat, koncerteket is tartanak.Otthonosan berendezett szobáiban az előadók is pihenhetnek. Mi a vendégfogadóba ültünk le vacsorázni és az éjszakába nyúlva beszélgettünk.

Mi is az a Gábli?
Reggel a program szerint a piacra készültünk, de előtte felfedeztünk egy új reggelizőhelyet. Alig egy hete nyílt meg a Gábli Étterem, a hotelünkkel szembeni Bérpalota földszintjén. Itt szinte semmi sincs messze gondoltam elhamarkodottan. Mint kiderült a reggeli után, amely otthonos volt rakott bundáskenyerével, a piacig sétálva legalább ledolgoztuk a reggelit.

Ebéd előtti kései étkezés – fogalmazta meg a tulajdonos, aki gyerekkori álmát valósította meg Makó ikonikus épületében. A Gábli, aminek jelentése „villás reggeli” egy olyan étterem, ahol a betérő a legújabb ételektől a hagyományosig minden van. A kínálatban kézműves termékek és „minden mentesek” is rendelhetők. Maga a szó a német Gabel, vagyis a villa szó magyarosodott alakja, villásreggelit is jelent. A Gábli, mint kávéház és étterem is, olyan, amely eddig hiányozott Makóról.

Piac makói hagymával
Szerda volt, ami azt jelenti, hogy piacnap, de nem szombati. Ehhez képest is elég sokan válogattak a zöldségek és gyümölcsök között, de még olcsóbb ruhákat is lehetett kapni. Szezonális zöldségek és gyümölcsök várták, hogy megvegyük őket. Volt, aki makói dughagymát vitt haza, hogy otthon is érezze majd a makói hagyma zamatát.

Városnéző kocsiba ültünk és bejártuk a várost, megismerkedhettünk híres épületeivel és a Maros partjával is, ahol számos sportolási lehetőség is van.

József Attila Múzeum és Skanzen
Itt klasszikus irodalomórát kaptunk szakértőnktől, aki elmondta és a képeken be is mutatta, hogy József Attilát 15 évesen októberben érkezik ide, és januárban már nem kellet fizetnie, olyan jól tanult és több mint három évet töltött itt.

A tavaly megnyílt interaktív kiállítást elhagyva a Skanzenben éppen zeneszóra érkeztünk, néptáncot tanítottak a gyerekeknek. Iskolások és óvodások is járnak a skanzenben megnézni milyen nehéz életet éltek elődeink.

Bepillanthattunk egy igazi putriba is, amely városszéli szegények lakhelye volt. Majd azt is megnéztük hogyan szárították a hagymát és hogy éltek a polgárok, akik tisztes haszonra törekedtek a hagymatermesztésből.

Lombkorona sétány és a Maros Kalandpark
A helyi kisvonatra felpattanva körbejártuk a várost, megcsodáltuk a régi épületeket és a hozzájuk fűződő történeteket.

A várost elhagyva a Maros-folyó mellett lévő valódi Lombkorona sétányon sétálva a Maros és az ártéri erdő bűvölt el.

A közelmúltban megnyílt Galamb József Veteránjármű kiállító központ várt minket, ahol igazi, működő Ford-T modelleket csodálhattunk meg több motorkerékpár és retro tárgyak társaságában. A központot üzemeltető Maros-parti Veteránjárműveket Kedvelők Sportegyesületének tagjai tulajdonában lévő oldtimer motorokat nézhetik itt meg az érdeklődők, valamint Galamb József munkásságát bemutató tárlatot.

Az 1920-as évek elején megnyitott egykori Ford-lerakatot vásárolta meg állami támogatásnak köszönhetően az egyesület és alakította át kiállítóközponttá. A fő cél az, hogy megőrizzék az utókor számára ezt a gazdag makói ipartörténeti emléket, illetve a központot bevonják az oktatásba is.
A főút melletti Autós Csárdában elköltve ebédünket búcsúztunk a várostól és kísérőnktől, Gergely Gábortól.

De nem mentünk messzire, Makót elhagyva Ópusztaszeren, közvetlenül a Nemzeti Történeti Emlékpark mellett található útvesztőit néztük meg. A 3,5 km hosszú sövényfalakból álló útvesztő a világ harmadik legnagyobbja, és a rajzolata még a műholdakról is látható: a legendás Csodaszarvast mintázza.

Ide Gergely Gábor nem jött velünk, de felesége már várt a Csillagösvénynél, ahol azt próbáltuk ki, hogy kitalálunk-e a sövénylabirintusból. A kisebbeknek népi játékokat, a nagyobbaknak az országban máshol nem fellelhető logikai szőnyeglabirintusokat és minden korosztály számára a kérdéssorral kiegészített sövénylabirintust ajánlották.

Aki kitalált a labirintusból, az focizhat, számháborúzhat vagy kipróbálhatja az ősi magyar labdajátékot, a turult is.

Utunkat a Makói Hagymatikum és a Grand Hotel Glorius támogatta, az utat a PR IN Hungary szervezte.