Újságírókat invitált az Észak-Magyarországi régióba a 16. Múzeumok Őszi Fesztiváljának rendezvénysorozatát koordináló Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK), valamint stratégiai partnere, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ).
A meghívás arról szólt, hogy nézzük meg Szerencs és Tokaj múzeumait és a fesztiválhoz kapcsolódó programokat. Szerencsen kezdtünk, ahol a már megszűnt Szerencsi Cukorgyár egy régi raktárában felújított és berendezett turisztikai központban több kiállítást is megnéztünk.
Szerencsi csokoládéból alkotta meg szobrait Ekker Róbert szobrászművész, a játékgyűjtemény kiállításon pedig ezernél több játékrégiség idézi fel az 1950 és 1980 közti időszak magyar és más országok által gyártott játékokat. Megtudtuk, hogy Juhász Attila, a gyűjtemény tulajdonosa 2006-tól foglalkozik régi gyermekjátékok gyűjtésével és azok restaurálásával.
Kollégáink nagy örömmel nézegették a veterán motorok és retro műszaki cikkek bemutatóját, végül rácsodálkoztunk Kiss Roóz Ilona kerámia kiállításának csodás szobraira.
A turisztikai központban megtartott sajtótájékoztatón Nyíri Tibor, a város polgármestere többek között a múzeumok pedagógiai hatásáról beszélt, majd a Magyar Turisztikai Ügynökség programigazgatója, Fazekas Márta az ügynökség céljaként említette, hogy minél több hazai és külföldi turistával kell megismertetni a magyar hagyományokat, kultúrát és értékeket. Elmondta azt is, hogy az ügynökség őszi forgalomélénkítő kampányt indított, kiemelve a hazai borrégiókat, és ezzel a turisztikai szezont szeretnék meghosszabbítani.
A borutakat könnyű megszervezni, mivel az ügynökség megújult bor.hu weboldalán minden megtalálható, például a világörökség rézét képező Tokaj borvidéken lévő pincészetek, borászatok is.
Nagy Magdolna, a szervező Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ igazgatója méltatta a múzeumoknak a kultúrában betöltött szerepét és feladatát, valamint az Őszi Fesztivál szervezésének hátteréről is beszélt. Megemlítette, hogy az idei fesztivál egyik kiemelt eleme a zene, de a múzeumokban rendezett hangversenyek, koncertek mellett történelmi és művészeti foglalkozások, valamint sportporgramok is szerepelnek a kínálatban.
Majoros Judit, a Zempléni Múzeum igazgatója a város múzeumait és kiállításait mutatta be, külön kiemelve a Rákóczi várban a fejedelmi család történetét és életét bemutató kiállítást és az egyedülálló zempléni múzeumban a mintegy egymillió darabból álló képeslapgyűjteményt. Nincs olyan, amit képeslappal ne lehetne kifejezni – hívta fel a figyelmet a híres gyűjteményre.
A sajtóút második állomása Tokaj volt, amely szintén bővelkedik látnivalóban. A település borkultúrájával a Világörökségi Bormúzeumban és a Tokaji Múzeumban tájékozódtunk. Az interaktív kiállításon virtuálisan körbejárhattuk autóval, vagy bringával a borvidék nevezetességeit anélkül, hogy akár egy lépést is tettünk volna.
Majoros Judit, a Zempléni Múzeum és Nagyné Bősze Katalin, a Tokaji Múzeum igazgatói kísérték el a csoportot és mutatták be a kiállításokat.
A Tokajban megtartott tájékoztatón Posta György, Tokaj polgármestere a város nevezetességeiről beszélt, és arról, hogy nagy kihívás előtt állnak: szeretnék, ha az ország harmadik leglátogatottabb régiója lennének. Erre minden lehetőség adott, hiszen 300 fős színházukra, a világörökségi bormúzeumra, három középiskolájukra lehetnek büszkék, valamint a 155 minőségi szálláshelyükre. – Talán most a legszebb a vidék, amikor őszi köntösét felöltötte a hegy – mondta.
A Tokaj szívében található Labor Bistro étteremben ismerkedtünk a friss és környékbeli alapanyagokból készült ételekkel, a ropogósra sült kacsacombbal és a mellé kínált káposztás tésztával maradandó ízeket nyújtott. Megtudtuk, hogy az étterem híres borvacsoráiról is.
Ha Tokajban vagyunk, nem hagyhattak ki a szervezők egy dűlőtúrát és egy borkóstolót se.
Makai Gergely borásszal lementünk a Tokaj főterén található 15. századi, világörökség részét képző Rákóczi Pincébe. Itt a történelmi Lovagteremben pezsgőt kóstoltunk, majd megnéztük a XV. század elején épült pincét, amelyet királyok, fejedelmek hercegek és tábornokok vallhatták sajátjuknak az évszázadok során.
A kóstoló után a Tokaj-Hétszőlő Szőlőbirtok dűlőjébe utaztunk, ahol 55 hektáron gazdálkodnak, melyen belül jelentős magassági különbségek vannak. Megtudtuk. hogy adottságait a vulkanikus alapkőzetet borító vastag löszréteg és a domboldal déli kitettsége határozza meg. Megtanultuk, hogy néz ki az a szőlő, amelyből asz aszú készül, meg is kóstoltuk.
A Múzeumok Őszi Fesztiváljához csatlakozó intézmények idén is adott tematikákhoz kapcsolják a programjaikat. Az egyik újdonság a Többszólamú múzeum témája, amely egyrészt utal a zenére, másrészt a múzeumok sokoldalúságának bemutatására is lehetőséget nyújt. A másik új témakör a Múzeumi kulisszatitkok, amely bepillantást enged a múzeumok életébe.
A Tiétek is a múzeum! című tematikához tartozó programokkal köszönetet szeretnének nyilvánítani a pandémia alatt a frontvonalban dolgozóknak.
A november 11-ig tartó Múzeumok Őszi Fesztiválja országszerte 66 település csaknem 130 intézményében, közel 1200 eseménnyel várja az érdeklődőket.
A teljes programkínálat a fesztivál honlapján érhető el.