c

Május 8-án újra féláron fagyizhat az ország!

Május 8-a – a fagylaltimádók piros betűs ünnepe. Az ötödik hónap római száma, a „V”, egy fagyitölcsérre emlékeztet, a nyolcas pedig pont úgy fest, mint két egymásra pakolt gombóc. Nem véletlen tehát, hogy ez lett a Magyar Fagylalt napjának hivatalos időpontja – 2025-ben pedig újra különleges formában rendezik meg az eseményt.

A kezdeményezéshez az ország minden részéből várják a cukrászdák és fagylaltozók csatlakozását. A résztvevő helyek vállalják, hogy május 8-án legalább négyféle fagylaltot kínálnak féláron – egyetlen napon át, országszerte.

„Ez az akció kifejezetten családbarát program. Remek alkalom arra, hogy az emberek elinduljanak fagyizni, felfedezzék a környékbeli cukrászdákat – akár olyanokat is, ahol eddig még nem jártak. Közben pedig támogatják a hazai fagylaltkultúrát, a hagyományokat és az innovációt is” – mondta Nebehaj Vanda, az Élmény és Szakértelem Magyarország Alapítvány alapítója és kommunikációs vezetője.

Legalább 10 ezer gombóc fagyi egy nap alatt

Az alapítvány célja, hogy idén országszerte legalább 100-200 fagylaltozó csatlakozzon a kezdeményezéshez, és legalább 10 000 kedvezményes fagylaltgombóc találjon gazdára a Magyar Fagylalt Napján.

A kezdeményezés nem titkolt célja a közösségépítés és a családok ösztönzése arra, hogy közösen fedezzék fel helyi fagylaltozóikat. Az alapítvány mélyebb célkitűzése azonban a magyar hagyományok és értékek megőrzése, a cukrászati innováció támogatása és a fiatal magyar tehetségek felkarolása, itthon tartása.

Nebehaj Vanda szerint a hazai cukrászatban hatalmas érték, elkötelezettség és innováció rejlik, ami valódi nemzeti kincs, ezért fontos, hogy ezt megőrizzék és nemzetközi szinten is elismertté tegyék.

Folyamatosan bővül a lista

Nebehaj Vanda kiemelte, hogy már most is szép számban érkeztek jelentkezések, de céljuk az, hogy még több cukrászda vegyen részt az eseményen. Május 2-ig még lehet regisztrálni. Aki vállalja, hogy május 8-án legalább négyféle fagylaltot féláron kínál, felkerül az országos térképre és listára.

Az eseményhez országszerte csatlakozó fagyizókat és cukrászdákat az Élmény és Szakértelem Magyarország Alapítvány honlapján teszik közzé, ahol térkép segíti az érdeklődőket abban, hogy megtalálják a hozzájuk legközelebb eső kedvezményes fagylaltozókat. A résztvevők listája folyamatosan bővül, ahogy érkeznek az új regisztrációk.

A szervezők mindenkit arra biztatnak, hogy látogassanak el a weboldalra, keressék meg a hozzájuk legközelebbi résztvevő cukrászdát, és töltsenek el egy boldog, közös, fagylaltozással teli napot!

c

A 38. Mesterségek Ünnepén a török hagyományok kerülnek a középpontba

A 38. Mesterségek Ünnepén idén Törökország lesz a díszvendég, amely különleges programokkal és kézműves bemutatókkal gazdagítja a rendezvényt 2024. augusztus 17. és 20. között a Budai Várban. A látogatók megismerhetik a tradicionális török művészeteket, mint az ebru (márványpapír), hímzés, csempekészítés, nemezkészítés, keçe készítés, yemeni készítés, rézművesség, bábkészítés, imafüzérkészítés, szövés és kalligráfia.

A fesztiválon a török hagyományos művészetek számos kiemelkedő képviselője mutatkozik be, akik élő bemutatókon keresztül ismertetik meg a látogatókat mesterségeikkel. Az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Reprezentatív Listájára felkerült hagyományos művészetek mellett a fesztivál látogatói különleges bemutatókat láthatnak a kalligráfia, lefkarai hímzés és a yemeni készítés területén is.

Kiemelt török kézművesek és mesterségek:

  1. Ahmet Yildiz – Kalligráfus
    •  Ahmet Yildiz a török kalligráfia mestere, aki művészetével az írás esztétikai szépségét mutatja be. Munkáiban a hagyományos török kalligráfia szabályai szerint alkot gyönyörű, harmonikus írásokat.
  2. Mehmet Kaya – Keçe Készítő
    •  Mehmet Kaya az egyik legismertebb keçe készítő mester, aki a hunoktól az oszmánokig terjedő hagyományokat követi. Munkái között megtalálhatók a mindennapi használati tárgyak és művészi alkotások is.
  3. Aylin Demir – Ebru Művész
    •  Aylin Demir a tradicionális török ebru (márványozás) művészetét képviseli, mely technikával víz felszínén hoz létre lenyűgöző mintákat, amelyeket papírra visz át.
  4. Hüseyin Özkan – Fazekas
    •  Hüseyin Özkan a török fazekasmesterség nagymestere, aki a hagyományos technikákat alkalmazva készít egyedi kerámia tárgyakat.
  5. Leyla Çelik – Szőnyegszövő
    •  Leyla Çelik a török szőnyegszövés művészetének őrzője, aki kézzel készített szőnyegeivel a török kultúra gazdagságát és sokszínűségét tükrözi.
  6. Mustafa Uçar – Rézműves
    •  Mustafa Uçar rézműves, aki az anatóliai rézművesség hagyományait követve készít dísz- és használati tárgyakat.
  7. Emine Şahin – Bőrműves
    •  Emine Şahin a bőr feldolgozásának mestere, aki hagyományos technikákkal készít egészséges és tartós bőrből készült lábbeliket, mint például a híres yemeni cipők.
  8. Özlem Emine Çağlar – Csempekészítő mester
    •  Hagyományos török csempekészítési technikák mestere, aki egyedi, kézzel festett csempéket készít.
  9. Devrim Güngör – Ebru művész
    •  Az ebru, vagyis a török márványpapír művészetének kiemelkedő képviselője, aki víz felszínén hoz létre lenyűgöző mintákat.
  10. Aynur Serinkan – Hímzés és tűcsipke mester
    •  Kézzel készített hímzései és tűcsipkéi a török textilművészet gazdagságát tükrözik.
  11. Turan Erdiren – Imafűzérkészítő
    •  Az imafűzérek hagyományos török kézműves technikákkal készített egyedi darabjai.
  12. Fatih Çelik – Kalligráfus mester
    •  A török kalligráfia művészetének mestere, aki gyönyörű, harmonikus írásokat alkot.
  13. Pembe Kazan – Lefkarai hímzés
    •  Lefkarai hímzés mestere, aki bonyolult és finom kézimunkáival a török hagyományokat ápolja.
  14. Saliha Tokat – Népművészeti babakészítő
    •  Kézzel készített népviseleti babák mestere, aki a török kulturális örökséget ápolja munkáival.

További információ Mesterségek Ünnepe hivatalos oldalára és a Kultura.hu weboldalra.