Szerkesztő:
Bódi Ágnes
Megjelenés:
2025.04.06
A Csillaghegyi Árpád Forrásfürdő és Székely Éva Uszodában negyedik alkalommal rendezték meg a Székely Éva-emlékversenyt közös erővel a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt., Budapest Főváros III. Kerület, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat, valamint a csillaghegyi úszóiskolák és sportegyesületek. Legendás olimpiai bajnok úszónőnkre emlékezve az óvodástól a szenior korosztályig csaknem 200 versenyző szállt vízbe a 2025. április 5-én megtartott úszóversenyen. Az érmeket és díjakat ezúttal is hazánk olimpikonjai és a hazai úszósport vezetői adták át.

A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. üzemeltetésében lévő Csillaghegyi Árpád Forrásfürdő és Székely Éva Uszoda 2022-ben Székely Éva 95. születésnapja alkalmából vette fel olimpiai bajnok, többszörös magyar bajnok, világcsúcstartó úszónk nevét. Hazánk úszóklasszisa tiszteletére születésnapja évfordulóján, minden évben úszóversenyt rendezünk azon a helyen, ahol már gyerekként elhatározta, hogy olimpiai bajnok lesz.

A hagyomány ez évben is folytatódik a Budapest Főváros III. Kerület, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat és a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. összefogásával és támogatásával. A 2025. április 5-re meghirdetett 4. Székely Éva-emlékverseny megszervezését ez alkalommal is együtt vállalta a Csillaghegyi uszodában edzéseket tartó 11 úszósiskola és egyesület. Így a Bátor Delfinek, a Csobbanó Úszóklub, a Mikuszi Suli, az Oázis SC, az Óbudai Egyetem, az Óbudai Szinkronúszó SE, a Pala Úszóiskola, a Római SE, a Római Szinkronúszó SE, az Úszó Nemzet és a Vízicsillag Úszóiskola.

Összesen 23 versenyszámban, gyermek, ifjúsági, szenior korosztályban és családi váltóban is folyt a versengés, a legfiatalabb 3,5 éves versenyzőtől egészen a szenior korúakig, a legidősebb úszó 79 éves volt. Az emlékverseny egyre népszerűbb, híre Csillaghegyen túl is eljutott, az idén Budapest távolabbi kerületeiből is többen beneveztek.

Az érmeket és díjakat a hazai sportvilág ikonjai, a jövő úszóinak példaképei adták át – többek között dr. Gyarmati Andrea ezüstérmes olimpikon és Európa-bajnok úszó, Székely Éva lánya; Cseh László olimpiai ezüst- és bronzérmes, világbajnok úszó; Kovács Katalin olimpiai és világbajnok kajakozó; Märcz Tamás olimpiai bajnok vízilabdázó; Vereczkei Zsolt paralimpiai bajnok; dr. Wladár Sándor olimpiai bajnok, a Magyar Úszó Szövetség elnöke, a Nemzet Sportolója.

Az emlékversenyen részt vett és a díjak átadásában közreműködött Burján Ferenc, Budapest Főváros III. kerület, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat alpolgármestere és Borosné Szűts Ildikó, az uszodát üzemeltető Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója.

Székely Éva és a Csillaghegyi fürdő

Az 1927. április 3-án született Székely Éva olimpiai bajnok, többszörös magyar bajnok, világcsúcstartó úszóklasszis.

Volt egy álma, amelyből valóság lett. Gyermekkorában eldöntötte, hogy ő egyszer olimpiai bajnok lesz. Az 1936-os berlini olimpia eseményeinek a közvetítését a Csillaghegyi strandon hallgatta, ami annyira magával ragadta, hogy elhatározta, sportoló lesz. Elkezdett rendszeresen úszni, úszóbajnoknak készült. Elszántságának hamarosan meglett az eredménye: első felnőtt magyar bajnokságát 1940-ben nyerte. A történelem ekkor közbeszólt, de túlélte a háborút, és soha nem adta fel az álmát, megmutatta mindenkinek, hogyan kell mindenekfelett ezért küzdeni. Szüleivel egy ötemeletes házban várták a háború végét, eközben is az lebegett a szeme előtt, hogy egyszer olimpiai bajnok lesz. Hogy edzésben maradjon, naponta többször megmászta lépcsőn az emeleteket.

1945-ben 100 méteres mellúszásban országos csúccsal tért vissza a versenysportba. 1947-ben első nőként úszott versenyen 200 métert pillangókartempóval. 1947–1956 között 32 egyéni bajnoki címet nyert, 36 országos, 12 Európa- és 6 világrekordot állított fel. 1952-ben a helsinki olimpián arany-, 1956-ban Melbourne-ben ezüstérmet nyert 200 méteres mellúszásban.

Székely Éva pályafutása alatt számtalan versenyt nyert, rengeteg rekordot állított fel, többek között országos csúcsokat 100, 200, 400, 800, 1500 méteren gyorsúszásban, 100 és 200 méteren mell- és pillangóúszásban, valamint 200 és 400 méter vegyesen.

Gyógyszerészdiplomát szerzett, visszavonulása után 15 éven át a MÁV kórház gyógyszertárában, majd a BVSC-ben és az FTC-ben edzőként, valamint a Testnevelési Főiskola Kutató Intézetének munkatársként dolgozott.

90 éves születésnapja alkalmából készült interjúban arról is beszélt, hogy „akkor felejtenek el valakit, ha nincs, aki emlékezzen rá”. Őt sosem fogjuk elfelejteni, hiszen évek óta nevét viseli a Csillaghegyi Árpád Forrásfürdő 2018-ban épült uszodája.

Ma már Csillaghegyi Árpád Forrásfürdő és Székely Éva Uszoda néven működik az a hely, ahol Székely Éva gyerekként elhatározta, hogy olimpiai bajnok lesz.