Az okos zárak egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek Magyarországon is, köszönhetően annak, hogy olyan eszközről van szó, ami mindenki számára hozzáférhető és a szolgáltatók köre is egyre szélesebb, ahonnan ezek az eszközök online is könnyen megrendelhetőek. Az okos zárak a lakásbiztosításba is bevonhatóak. Lényegük pedig abban rejlik, hogy a biztonság mellett számos funkcióval kínál szabadságot a használata a távolból is.
„Az okos zárak lehetővé teszik, hogy lássuk, amikor valaki belép a lakásba, de a belépéshez jogosultságot is tudunk adni, illetve elvenni. A szerkezet segítségével applikáción keresztül láthatjuk, amikor valaki belép vagy távozik” – kezdte az okos zárakat forgalmazó hazai cég tulajdonosa.
Az okos zár viszonylag újdonságnak számít Magyarországon, noha a népszerűsége rohamosan nő. Maga a szerkezet külsőleg egy hagyományos kilincsnek tűnik, amely zárként működik és okos funkciókkal van ellátva.
„Az okos funkció belépési módokat tesz lehetővé, ilyen például a kártya, az ujjlenyomat, mobiltelefonos nyitás vagy éppen a numerikus padon beüthető kód. Ezeket a kódokat variálhatjuk, de időponthoz kötött belépéseket is meg tudunk szabni” – ismertette a szerkezet lényegét Molnár László Krisztián, az Okos Zár Magyarország és a bestlock.hu alapítója.
Az okos zárak másik hatalmas előnye, hogy automatikusan zárnak, a záráshoz pedig egy időkorlátot lehet beállítani, hogy a nyitás után mennyivel zárjon le. Az okos zár esetében nem kell attól tartani, hogy egy esetleges ujjlenyomat-szennyeződés vagy sérülés miatt letiltja a belépést, hiszen a számos más módszer mellett klasszikusan, kulccsal is nyitható és zárható.
„A TT-Lock applikáció más szoftverekbe is integrálható, mint például egy Excel, egy szállásfoglaló szoftver, raktárkészlet-kezelő szoftver. De beágyazható a teljesség igénye nélkül például a Google Home, Alexa és egyéb más felhő alapú kiszolgáló digitális asszisztenshez, vagy szállás-szoftverhez, mint a Previo. Ezekhez ráadásul hozzá is csatolható az alkalmazás, nem csak beágyazható és irányítható PC-ről laptopról is akár a recepciós pulttól vagy épp a távolból. Ez a gyakorlatban úgy működhet, hogy ha valaki kifizet egy szállást, a szoftver arra is képes, hogy azonnal kódot adjon a kliensnek, miután kifizette a szállást. Ez a megoldás könnyebbséget jelenthet a magánszállásadóknak, az Airbnb-t üzemeltetőknek, egyéb vendéglátóhelyeknek” – tette hozzá a szakértő.
Olcsóbb, könnyebb, fenntarthatóbb
Az okos zár az üzemeltetésben is könnyebbséget jelenthet, hisz sokan bíznak meg külső céget a takarítással, a kulcsok átadásával vagy épp a karbantartással. A modern okos zárakkal azonban nem szükséges a kulccsal rohangálni, hisz messziről kinyithatjuk a foglalt időpont alapján. A takarítónőt sem szükséges beengedni, hisz adhatunk neki időpontot az alkalmazásban egyszerű vagy többszöri időpontra.
„Itthon igencsak elterjedt a kulcsszéfek használata, amibe a vendégek távozáskor bedobják a kulcsot. Ez általában egy régimódi tekergetős zárral működik. Az okos zár kódját azonban egyenesen a bérlőnek tudjuk küldeni, nincs szükség plusz eszközre és a veszély sem áll fönn, hogy feltörik a zárszéfet, amiben benne van a kulcs és a cím, tehát egy sokkal biztonságosabb megoldást kínálnak minden szempontból az okos zárak. Ezek mellett egyén okos kiegészítők is elérhetőek már, mint például a Bluetooth fiókzár vagy a hotelekben már jól ismert fali wifis kártyás áramtalanító”- tette hozzá a szakértő.
Az okos zár tehát nem csak biztonságosabb, de működtetés szempontjából olcsóbb, fenntarthatóbb megoldást is jelent a hagyományos záraknál, hosszútávon pedig könnyebben kezelhető, hisz a recepciósnak sem kell készenlétben ülnie, ugyanis több admint is meghatalmazhatunk az applikáció kezelésére. Ráadásul maga a záreszköz is olcsóbb mint más piacon lévő hagyományos mágneszár-rendszer. A beépítése annyiba kerül beépítéssel mint más általánosságban használt jó minőségű műszaki eszköz, mint a TV, mosógép, vagy egy kávéfőző. Nincs havi kiadás, a beruházási költsége pedig alacsonyabb.