Szerző:
Bódi Ágnes
Megjelenés:
2024.09.14
Az elkövetkező időszak bővelkedik a pályázati lehetőségekben, elsősorban a mezőgazdasági szektor számíthat támogatásokra, és jó esély nyílik az innovációs tervek megvalósítására is. A Pályázat Neked vezető pályázatírója foglalja össze, hol kaphatnak megfelelő tájékoztatást a vállalkozások a lehetőségekről, hogyan induljanak el, és mi a titka a sikeres projekteknek.

„Egy pályázatot mindig akkor kell beadni, amikor a lehetőség elérhető, és tudjuk, hogy bár nem azonnal, de az elkövetkező 2-3 évben szüksége lesz a cégünknek fejlesztésre” – hangsúlyozza Szűcsné Hován Szilvia. „Nem jelennek meg minden évben ugyanarra a területre vonatkozó pályázatok, ki kell használni az elérhető támogatásokat!”

A következő hetekben, hónapokban az
agrár és az innovációs pályázatok lesznek túlsúlyban, több támogatási forma között találhatják meg a vállalkozások a számukra megfelelőt.

Finanszírozási lehetőségek feldolgozóüzemek, állattartó telepek és díszkertészek számára

Szeptember 17-én indul a feldolgozóüzemek támogatási pályázata, a vállalkozások 200 millió forinttól 5 milliárd forintig kérhetnek támogatást. A pályázat segítségével egyebek mellett új üzem építése, eszközök, gépek, gyártósorok beszerzése, meglévő épületek felújítása, korszerűsítése, energetikai beruházások finanszírozása, zöldmezős beruházás valósulhat meg. A támogatási igényt az élelmiszer-ágazatban, illetve az italgyártás területén működő cégek is benyújthatják,, teljes üzemek újulhatnak meg.

Szeptember közepén és októberben érkezik az állattartó telepek pályázata két kiírásban, majd ezt követően a díszkertészek ágazatfejlesztési pályázatai érhetők el. Utóbbira zöldterület-kezelők is benyújthatják a pályázatukat, nem előírás, hogy mezőgazdaságból származó bevétellel is rendelkezzenek, de a zöldterület-kezelést TEÁOR kóddal kell igazolni.

Ritka alkalom a fővárosi cégeknek

Várhatóan október közepétől lesz elérhető egy innovációs pályázat a KKV-k számára, amelynek különlegessége, hogy nem tartalmaz területi megkötést, vagyis akár budapesti cégek is megvalósíthatják az innovatív elképzeléseiket. A támogatás 20 és 50 millió forint közötti, amely bértámogatásra, marketing- és szervezetfejlesztési tanácsadásra, valamint gép- és eszközbeszerzésre is fordítható.

A szakértő szerint utóbbi pályázatnál nagy roham várható, mert a fővárosi cégek ritkán jutnak lehetőségekhez a pályázati piacon. A Pályázat Neked vezető pályázatírója hozzátette, hogy egy-egy vállalkozás akár több pályázaton is indulhat párhuzamosan, ha megvan az önereje mindegyikhez, akár milliárdos beruházást is megvalósíthat.

Akár 150 milliós támogatás érhető el képzésekre

November 30-ig meghosszabbították a GINOP Plusz 3.2.1-21 program keretében elérhető, összesen 70 milliárd forintos kerettel meghirdetett munkaerőképzési pályázat beadási határidejét. A mikro-, kis- és középvállalkozások akár 75 millió, a nagyvállalatok pedig akár 150 millió forintos támogatást igényelhetnek. Az elnyert forrásból soft skill képzések, nyelvi képzések, informatikai képzések és szakmai képzések is megvalósíthatóak, illetve bértámogatás is igénybe vehető a munkavállalók kieső munkaidejére.

Leghamarabb decemberben, de nagyobb eséllyel januárban indulhatnak el a DIMOP Plusz támogatások. A program különböző feltételekkel kínál támogatást a mikro-, kis- és középvállalkozások számára. A felhívás és a pályázat az alacsony digitális intenzitással rendelkező KKV-k versenyképességének javítására fókuszál. Célja, hogy a piacon elérhető digitális megoldások bevezetésével növelje a vállalkozások hatékonyságát és jövedelemtermelő képességét.

Egyedi megoldások, win-win helyzet

„Minden pályázat életútja egy tervvel, egy ötlettel, egy álommal kezdődik” – fogalmaz a www.palyazatneked.hu vezetője. „Sok cég azonban megretten, amikor szembesül az akár 60-70 oldalból álló pályázati kiírásokkal. Mi többek között abban is segítünk, hogy elkészítjük a pályázatok néhány oldalas kivonatát, ezeket küldjük el a cégeknek, egyedileg rájuk szabva. APályázat Neked munkatársai előminősítik az érdeklődőket adószám alapján, így határozzunk meg, hogy mely pályázatoknak felel meg az adott vállalkozás.”

Mivel pontozásos rendszer alapján dől el, hogy mely cég részesülhet a támogatásban, már előre tudható, hogy a benyújtott pályázati anyag hány pontos lesz az adott támogatás esetében. A siker titka a szakértő szerint a jó üzleti terv, egy jól átgondolt projekt, valamint a legpontosabb és a legtöbb dokumentációval ellátott pályázati anyag elkészítése.

„Cégünk kizárólag sikerdíjért dolgozik, nincs pályázatírási költség, így a hozzánk forduló cégek semmit nem kockáztatnak azzal, ha beadjuk a pályázatukat. Az elmúlt években a GINOP pályázatok 100 százalékában nyertünk, de ugyanez igaz a Leader és az egyéb vidékfejlesztési pályázatokra is” – hangsúlyozza Szűcsné Hován Szilvia.

Ezt sokan elfelejtik

Azzal, hogy megvalósul egy beruházás, és a vállalkozás leadja a záró beszámolót, még nincs vége a projektnek. GINOP pályázatok esetén például 3 éven keresztül fenntartási jelentést kell benyújtani.

„Az ügyfeleinkkel pályázatírásra és projektmenedzsmentre is vonatkozó, komplex szerződést kötünk, nem engedjük el a kezüket azután sem, hogy sikeresen pályáztak. Optimális esetben 2 hónap alatt elbírálják a pályázatokat, 3 hónap után pedig az előleg is rendelkezésre áll. Fontos, hogy ne maradjon magára a cég a jogi, számviteli és egyéb felhívások útvesztőjében, és sikeresen kezdhesse meg, majd haladjon tovább a projekttel. Elég egy rossz alaki bizonylat, és elveszhet a támogatás egy része, rosszabb esetben az egésze” – tette hozzá a csaknem 20 éves aktív pályázatíró és tanácsadói tapasztalattal rendelkező cégvezető. – “Hosszú távra építünk partnerséget, a célunk, hogy a projektek lezárásakor mindenki elégedett legyen.”