Szerkesztő:
Bódi Ágnes
Megjelenés:
2024.09.12
A bőr ápolása nyár végén, ősz elején különös gondoskodást igényel, hiszen számos olyan behatás ér minket, amely hosszú távon károsíthatja a bőr strukturáját, ezek pedig felgyorsíthatják az öregedési folyamatokat is.

A nyár végén, különösen az idei perzselő hőség után a bőrünkre különös figyelmet kell fordítani. A nyári időszakban ugyanis a bőrt intenzíven érik a nap káros sugarai, a hőség és az izzadás pedig fokozza a bőr kiszáradását és irritációját. Az UV-sugárzás hosszú távon hozzájárulhat a bőr idő előtti öregedéséhez, pigmentfoltok kialakulásához, és akár a bőrrák kockázatát is növelheti. A bőr ápolására különösen a nyári időszak végén érdemes kiemelt figyelmet fordítani, de közel sem mindegy, milyen bőrre milyen termékeket választunk.

„Nem mindegy, honnan térünk vissza a nyaralásból, hiszen mást igényel a bőrünk, ha egy száraz, forró helyen töltöttünk el huzamosabb időt, mint amikor nedves, páradús helyen nyaraltunk. Rendkívül fontos, hogy a bőr vízmegőrző képességét támogassuk, különösen azoknál a korosztályoknál, amelyek súlyosabban érintettek, vagyis 45 éves kor fölött. A fiatalabb korosztálynak is érdemes azonban ilyenkor az általánosnál körültekintőbb bőrápolási rutint bevezetni” – tanácsolta Dr. Gyovai Viola, okleveles biológus, a Magyar Tudományos Akadémia kandidátusa, a BIOLA biokozmetikumok cégalapító ügyvezetője.

A biológus szerint a természet erejével számos olyan probléma orvosolható, amely enyhíti a bőrt ért káros és szokatlan hatásokat, segítségükkel pedig helyreállíthatjuk a bőr természetes állapotát.

„Akár egy könnyű szőlő-flavoniodokat vagy az őszibarack tápanyagait tartalmazó testápoló tejet érdemes használni a fiatalabb korosztálynak is. Ez igen hasznos akkor, amikor a nyaralásból visszaérkeztünk, ezért érdemes ezeket rendszeresen használni. De jó választás lehet a kókusz hatóanyagait és a mandulatejet, argánolajat tartalmazó készítmények használata is. Ilyenkor ugyanis, ha sokat voltunk vízparton, utána húzó, kellemetlen száraz érzés marad meg a bőrben, illetve a vízmegőrző képesség is romlik. Már a nyaralás alatt is érdemes testápolókat használnunk, amikor például városnézésre megyünk, az úszást vagy a vízparti pihenést követően” – magyarázta Dr. Gyovai Viola.

Testolaj és testvaj – melyiket mikor?
Hasznos és előnyös, ha ilyenkor nem csak arra gondolunk azonban, hogy testápolót használjunk, hanem olyan anyagokat is, amelyekben vannak olyan antioxidánsok és fitoszterinek, amelyek segítik a bőr regenerációját. Ez a 45 feletti korosztály számára különösen ajánlott ebben az időszakban.

„Ezek az anyagok támogatják a bőrt és javítják a vízmegőrző képességet. Ilyenek például a sárga- vagy lila édesburgonya kivonatával készült termékek, de nagyon jót tesz ilyenkor a bőrnek, ha testvajat használunk. Kevesen tudják, hogy zuhanyozást követően a kombinált és a nem túl vízhiányos bőrre 40-45 éves korig nagyon jót tesznek az úgynevezett testápoló olajok. A bőr szárazra törlése után rögtön érdemes felvinni. Előfordul, hogy csak az alsó lábszáron vagy karon jelennek meg a kellemetlen, száraz, viszkető érzést okozó tünetek, ezért ezekre a területekre mindenképpen érdemes felvinni, ideális esetben azonban az egész test felületén alkalmazzuk közvetlenül a törölközés után.” – fejtette ki a kandidátus.

A ilyenkor mind – mind áldásos hatással lehet a bőrünkre, ráadásul, noha olajról van szó, hamar beszívódik a bőrbe, így nem lesz utána kellemetlen, olajos érzésünk sem. A 45 éves kor fölötti korosztály bőre azonban még hálásabb, ha úgynevezett testvajakat használunk, mert ezek nem csak 6-8 órára, hanem akár egész napra óvhatják az érett, vízhiányosabb bőrt a vízvesztéstől.

„Ezekben a termékekben zsíroldékony anyagok vannak, mint például a shea vaj, a kurkuma, a murumuru vaj, amelyeket ha zuhanyozás és törölközés után vékony rétegben felviszünk a testfelületre, rendkívül jótékony hatású a vízmegőrzésben és a bársonyosan puha bőrfelszín kialakulásában segít. A BIOLA hamarosan megjelenő terméke, az argánolaj, shea- és tukuma vaj tartalmú tradicionális testvaj, ami jól kenhető és rendkívül jót tesz a bőrnek fürdés és napozás után. Nagyon sok értékes tápanyagot tartalmaz, többek között dinnyemag-olajat, yam-kivonatot, a kendermag-olajat, szőlőmag-olajat, amelyek szintén erős bőrtápláló tulajdonságokkal rendelkeznek.

A kézvédelemről se felejtkezzünk el, hisz a sok kézmosás miatt a bőr könnyen kiszáradhat. A kandilla-, argán-, avokádó-, borágó-, tamanu olajok és a shea-, tukuma-, murumuru vajak hatékonyan óvják a bőrt a kiszáradástól” – tette hozzá a szakember, aki azt is hangsúlyozta, hogy a kémiai bőrvédőkkel szemben érdemes ásványi alapú fényvédőt használni vagy akár olyan arckrémet, amely ásványi fényvédőt tartalmaz, hiszen a rendkívül magas UV-sugárzás elleni állandó védelem ma már elengedhetetlen. Az ősz beköszöntével sem érdemes eltenni a fizikai, ásványi pigmentekkel történő fényvédelmet, ugyanis az őszi hónapok során is lehetnek még száraz, napsütéses napok, amikor ugyanolyan fontos az UV-védelem.