Fekete Károly véleménye szerint, beértek az elmúlt évek fejlesztései, amelyeket szeretnének közkinccsé tenni. Láthatóvá teszik, mit jelent az, hogy Debrecen a reformáció városa, s a szabadságból és a hitvallásból fakadó alkotóképesség mit hozott létre a 16. század óta – fűzte hozzá. Az ihletett művészetnek kisugárzása van, ezzel találkozhatnak az érdeklődők, miután a turisztikai programok keretében kinyitják a templomok, az intézmények kapuit – jegyezte meg Fekete Károly püspök.
Katona Ilona, a Tiszántúli Református Egyházkerület turisztikai szakértője kiemelte: a napokban megkezdett nagyszabású turisztikai program keretében három tematikus útvonalon hívják fel a figyelmet a reformáció örökségére és élő értékeire. Az első a Debrecen a reformáció városa örökségtúra, amelynek során a Nagytemplom és a Református Kollégium mellett a Kistemplom, vagy Csonkatemplom, illetve a megújult helyi Verestemplom értékeivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők, kiállítások, koncertek, orgona- és toronytúrák keretében. A második a Koronás fejedelem útján – Bocskai nyomában túraútvonal, amely a magyar reformátusság legnagyobb uralkodójának fontosabb emlékhelyeit mutatja be Kismarján és Létavértesen.
A harmadik örökségtúra az Irodalomtörténeti emlékhelyek Szatmárban túraútvonal, amely a magyar művelődésben fontos szerepet betöltő szatmári tájra, Kölcsey, Petőfi, Móricz nyomdokaiba kalauzolja el az érdeklődőket, arra a vidékre, ahonnan a reformáció, a felvilágosodás és a nemzeti romantika korában a modern kultúra nagy alkotóinak sora származott – emelte ki Katona Ilona.
Tóth-Matolcsi László, a sajtótájékoztatónak helyet adó egyetemi református templom kulturális igazgatója jelezte: templomuk kulturális programok szervezésével, hamarosan elkészülő különleges orgonájukkal pedig orgonakoncertekkel kapcsolódik a turisztikai programokhoz.