Előházi Péter polgármester kísérte végig azt az újságíró csoportot, amely meghívásukra érkezett, hogy majd megírva, elmesélve, hogy milyen értékek vannak itt, majd több turistát, vagy a sportolót és a kultúrát szerető ember látogasson el erre a csodás vidékre.
Séta közben megtudtuk, hogy a koronavírus-járvány miatt egyre többen költöztek fel a Mátrába, a településeknek most több mint 450 állandó lakosa van, de szezonban megtelik a közel ezer nyaralóingatlan is, és 1500 vendégágy is vár a turistákra a hat településen. Senki nem csodálkozik azon, hogy aki itt nőtt fel, szinte mindenki tud síelni, ez részben annak köszönhető, hogy télen a testnevelésórákon síelni viszik a gyerekeket a mátraszentistváni síparkba.
Szanatóriumot és szállodákat az 1930-as években építettek, az „úri közönség” ideszokott, sűrűn keresték fel a mátraházai, a kékestetői szanatóriumot, a galyatetői Nagyszállót, és ekkor építették fel a jelképpé vált Három falu templomát, illetve a galyatetői templomot.
A Mátra Ásványház Múzeum
Első utunk az Ásványház Múzeumba vitt, ahol a tulajdonos Urbán Zoltán vezet körbe minket, ahol egy működő ásványcsiszoló műhely munkával is megismerkedtünk.
A 150 m2-es kiállítóhelyen több, mint 200 ásványt lehet látni, amelyek nem csak hazánkból, de más országokból is érkezett ide. Ásványgyűjtő túrákat szervez, sőt a gyerekek az aranymosást is kipróbálhatják. Valamikor élt élőlény fossziliája is szerepel a kiállításon.
Vöröskő kilátó
Tiszta időben akár a Magas Tátráig is ellátni a Vörös-kő kilátóból, amely Mátraszentlászló közelében található a Vörös-kő hegyen, a csigalépcsős építmény 781 m magas. Miért is Vöröskő? Mert hegység kövei vörös színűek.
3Patak Panzió
A Felső- Mátra egy csendes kis falujában, Mátraszentistvánban szálltunk meg, a 3Patak Panzióban. Az üdülőház szomszédságában található az ország egyik legkorszerűbb sípálya rendszere, mely a téli időszakban számtalan sportolási és szórakozási lehetőséget biztosít az ideérkező vendégek számára.
Mint megtudtuk, a 40 férőhelyes közösségi terem, valamint külső teraszuk lehetőséget biztosít különböző rendezvények, esküvők lebonyolítására.
Vöröskő étterem
Aki a Mátrában szlovák, házias ételekre vágyik, az többek között az 1991-ben nyílt Vöröskő éttermet keresi fel, ahol igazi juhtúrós sztrapacskát, Szlovák toksát, Mátrai borzast párolt rizzsel, hagymás gancát, krumplovnyikát rendelhet.
Fallóskút-Máriakápolna
A felső-mátrai templomok talán legismertebb búcsújáróhelye a Mária-kápolna, melyet az 1970-es évek végén építettek a csodás jelenések megjelenése után. A kápolna előtti márvány Mária szobor és a szabadtéri oltár 1996-ban készült el. Külön érdekesség, hogy a Fallóskúti forrás környékén élt az ország egyetlen hivatásos remetéje Szél Sándor Paszkál néven.
Mátraszentimrei Szlovák tájház
Kaszaláné Szabad Judit, a szlovák nemzetiségi önkormányzat elnöke kísért minket az 1995-ben megnyílt tájházban, amelynek kezdeményezője az egykori iskolaigazgató, Zakupszky László volt, az ő az anyaga képezte a gyűjtemény alapját, és az általános iskolát róla nevezték el. Órákat tudnánk mesélni a tájházról, de érdemes megnézni. Ahogy mi is tettük.
A térség szlovák-magyar lakóinak egykori életét mutatja be, a használati tárgyak jelentős része a községben élő emberek adományából került ide. Ezeken látható, hogy a lakosság döntő többsége szegény ember volt. A szobák falakon családi fotókat, szentképeket és falvédőket, festett tányérokat és a gerendáról lógó csizmákat néztük meg.
Fekete-tó békákkal
Nagy Richárd erdész vezetésével szarvasbőgésre indultunk, közben felfedeztük az erdő szépségeit. Láthattunk őzikét, muflont is.
A Galyatető alatt lévő Fekete-tavat is láthattuk. Jó, hogy szakavatott kísérőnk volt, mert a tó megközelítése nagyon nehéz, csak Rudolftanya és Galyatető irányából lehet eljutni az égerláphoz. Út közben szalamandrával és az erdő apró állataival találkoztunk.
A tó alig 50 centi, de csak a több mint 80 centi fekete iszapot láttuk, nevét is erről kapta. A legenda szerint A kiskacsa fürdik című gyerekdalban is erről a tóról van szó.
Tóth Csaba Gábor, a Mátraszentistváni Sípark kommunikációs és turisztikai tanácsadója szerint hópótlás nélkül nincsenek hazai sípályák és nincsen hazai sísport.
A még bezárt pályát jártuk végig, közben azt is elmondta, hogy a hópótláshoz rövid ideig van szükség nagyobb áramfogyasztásra, a sípark a vendégforgalomnak köszönhetően sok embernek ad munkát. A Covid alatt nagyon sokan itt találtak kikapcsolódást.
Évente 40-60 ezer síszerető járja a pályákat és folyamatos a fejlesztés is. A hüttében elfogyasztottunk egy kávét, mely a külhoni hütték pontos mása. Hamarosan beköszönt a tél, és megtelnek a szállodák, Várják a gyerekeket és a kezdő síelőket is.
Kodály Zoltán Galyatetője
A Hunguest Grandhotel Galyában ma emlékszobában látható Kisfaludy Stróbl Zsigmond mellszobra és Kodály zongorája, és a falakon lévő fotókon vissza is idézhetjük a nagy ember mátrai életét. Sok időt töltött itt, miközben szlovák népdalokat is gyűjtött. A Nagyszállóban a megbecsült zeneszerző és felesége részére tartották fent egy szobát.
Kilátó -Galyai-kilátó (Péter-hegyese-kilátó)
Az Országos Kéktúra útvonalán van a Galya-kilátó, a Galya-tető egyik csúcsán, a 960 méter magas Péter hegyesén áll, öt évvel megelőzve a galyatetői Nagyszálló átadását. Az 1934-ben épült kilátót felújították, de megőrizték az eredeti elképzelést, magasabb lett, a felső részben három, egyenként 3×3 méteres hely van, amelyek nappal pihenőterek, éjszaka pedig szél és esővédett menedékhelyként szolgálnak. A körablakok a nemzeti trikolór színeinek megfelelő színes üvegezést kaptak.
Kodály kápolna – Csendes mise háborús időkben
A két világháború között épült a Nagyszálló vendégeinek lelki szolgálatára a kápolna, amely arról híres, hogy Kodály Zoltán a templom közelében komponálta a 1942-ben született Csendes misét. A templomban ma az a harmónium is megtalálható, amelyen gyakran játszott maga Kodály Zoltán is, aki többször helyettesítette a gyöngyösoroszi kántort, ezért tréfásan galyai segédkántornak nevezte magát.
Háromfalu temploma
A Felső-Mátra egyik jelképe a mátrai terméskőből épült templom, amely azért került éppen ide mert három falu – Mátraszentimre, Mátraszentistván és Mátraszentlászló – számára készült, és mivel nem tudtak megegyezni hol épüljön fel, így egyenlő távolságra építették mindhárom falutól.
Galyatető Turistacentrum
Az Országos Kéktúra mentén helyezkedik el a Galyatető Turistacentrum, az erdő ölelte hotelt kedvezményekkel várja a Természetjáró Kártya tulajdonosokat. A hotel számos díjat nyert és konyhájáról is híres. A konyhát leszámítva mindenhol LED világítás van, a melegvíz- illetve áramellátást napkollektorok és napelemek segítik. Galyatető területétől a szálláshely 300 méterre található és 3 km-re a Mátra Ásványház térségétől. A Galyatető, Kodály Zoltán sétány buszmegálló 350 méterre elérhető a hoteltől.
Bár a meghívó szarvasbőgésre szült, de nem volt szerencsénk meghallgatni szerelmes bőgésüket, mégis szerencsések voltunk, hogy ezt a gyönyörű kirándulást megtehettük, és még a levelek hullása előtt láttuk a Mátrát. Ha tehetik, kövessék példánkat, és látogassanak el Önök is erre a csodás vidékre.
Szerző: Mészáros Cecília
Fotók: Mészáros Cecília