Szerző:
Bódi Ágnes
Megjelenés:
2023.04.24
Tanulj meg a semmiből valamit és a rosszból jót csinálni – mondta Winter Lajosnak édesapja és küzdelmes élete során ez a mondat többször is átsegítette a nehézségeken. A pöstyéni gyógyfürdö-kultúra európai szintre, sőt, világszínvonalra emelőjének küzdelmekkel teli sorsával, történetével ismerkedhettünk meg azon a művészien kidolgozott, hangjátékkal és élő szereplőkkel kísért élményvárosnézés során, aminek már magyar nyelvű változatát is hallhattuk.

A nagyszombati Jan Palárik Színház művészeinek közreműködésével élvezhetjük a városvezetést. a történetet a nagyszombati Szent Cirill és Metód Egyetem The.Art.Re Egyetemi Színházának színészei élő jelenetekkel kísérik Pöstyén utcáin és a Fürdőszigeten. A fürdőváros bemutatását kezdő séta a pöstyéni Kolonád-hídon kezdődik, ott, ahol ma Winter Lajos padon ülő bronzszobra minden látogató figyelmét felkelti és nem csak felkelti, de szívesen ülnek mellé, és meg is örökítik a békésen ülő idős férfivel magukat. A szobrot 2019-ben helyezték el a várost a fürdőszigettel összekötő hídon, amelyet ugyancsak Lajos építtetett 1930 és 33 között.

A Nagyszombat megyei Regionális Turisztikai Szervezet ötlete alapján 2022-ben indult el a „Pöstyén Winter szemével” című több mint egyórás, dramatizált városnéző program. A turisták és fürdőzésre érkezők Winter Lajos visszaemlékezésén keresztül léphetnek be a múltba, és ismerhetik meg a történelmi épületek születését.

Feltesszük a fülest, és már hallgatjuk is a színész hangját, amely felidézi Winter Lajos 1890-ben kezdődő kapcsolatát a fürdővel. Winter Lajos Ipolyságról származott. Édesapja egy textil üzletből tartotta el a családját, amikor megtudta, hogy Erdődy gróf bérlőt keres a pöstyéni fürdő működtetésére, a fejébe vette, hogy ő minden pénzét a fürdő felújításába fekteti és híres fürdőközponttá alakítja. Felesége neheztelt a tervért, az ő jóslata hangzott el a hangfelvétel elején, vagyis: A pöstyéni fürdő Winteréknek se gazdagságot, se hírnevet nem fog hozni.

De a padon ülő férfi a színész hangján megszólal: Mit hoztak Winterék Pöstyénnek? Nézzenek körül. Látják? Akkor jöjjenek! Egy kicsit sétálgassunk együtt.

Már indulunk is. Megtudtuk, hogy Winter Lajos kapcsolata a pöstyéni fürdővel 1890-ben kezdődött. Húszévesen saját tervei voltak, nősülési szándéka helyett édesapja a csőd szélén álló céget bízott rá 200 alkalmazottal és 300 beteggel. A színészek játékával tarkított városvezetés részletesen bemutatja a riválisok gáncsoskodásával, két világháborúval, a kommunista rendszer buktatóival nehezített vállalkozás és életút küzdelmeit és sikereit.

A viszontagságos időkben Lajost mindig édesapjai szavai lendítették tovább. A 67-69 Celsius fokos, magas ásványianyag-tartalmú kénes gyógyvíz, a Vág folyóval körbevett sziget klímája és a Winter család által megalkotott gyönyörű környezet egyre több turistát és gyógyulni vágyót vonz. Érdekes jelenség a magától megújuló gyógyiszap-készlet, amely a Vág folyó, annak üledékei és az ásványvizek kölcsönhatásának az eredménye. Az egyedülálló pöstyéni iszap rendkívüli gyógyhatást fejt ki a reumatikus megbetegedésekre és bizonyos idegbetegségekre, s ezt különböző iszappakolások és ún. iszapfürdő formájában alkalmazzák.

Az 1912-ben megnyílt a fürdőkomplexum páratlan volt, a szállót Thermiának nevezte el, minden nyelven ugyanazt jelenti: a gyógyulást. A fürdő, amely össze volt kötve a szállóval, az Irma nevet kapta Erdődy Irma grófné emlékére. Már a megnyitás első hetében a hotel gazdag külföldi vendégekkel telt meg.  Nyitóvendégeik közt ott volt I. Ferdinánd bolgár cár is. Pöstyén nagy hírnév útjára lépett.

Manapság a pöstyéni szállodákban a kétcsillagos és az ötcsillagos szállodákban 2600 férőhely van. Mozgásszervi megbetegedések, gyulladások, elsősorban a reuma és ízületi gyulladások gyógykezelése. Balesetek, stroke utáni felépülés és számos más diagnózissal is érkeznek a betegek, akik több mint 60 gyógyeljárás közül választhatnak a különféle masszázsoktól kezdve a fotóterápián és oxigénterápián keresztül egészen az inhalációkig. A relaxációs, pihenőprogramokon kívül fogyókúrát is igénybe vehetnek, természetesen orvosi felügyelet mellett. A térségben 580 ezer vendégéjszakát jegyeztek tavaly, ami a 2019-es rekord évtől mindössze 10 százalékkal marad el.

A Pöstyéni Gyógyfürdőt 1948-as államosításáig a Winter család igazgatta. A sok viszontagság ellenére Winter Lajos életműve máig megmaradt és virágzik.

A mankóját kettétörő férfi szobra, a gyógyulás jelképe a Kolonád híd bejáratánál 1930 óta áll.  Winter Lajos kérésére Heyer Arthur grafikus rajzolt meg és Kühmayer Róbert szobrász öntött bronzba, a mai napig a gyógyászati létesítmény szimbóluma, amely Pöstyén címerében is szerepel.

Winterék munkáját csak az 1989-es rendszerváltás után ismerték el. A hálás utókor döntése alapján az 1928-as alapítású fürdőmúzeum 2017-től Winter Imre nevét viseli, Pöstyén főutcáját pedig 1991-ben az azóta posztumusz díszpolgárrá avatott Winter Lajosról nevezték el.  

Az élményvárosnézés a 2023-as tavaszi szezonban – március 18-tól május 6-ig – szombatonként 10 és 14 órakor indul a Kolonnád hídtól.

Fotók: Bódi Ágnes