Két Magyarországot érintő kulturális útvonal, a Cirill és Metód Útvonal, valamint a Vaskori Duna Út is elnyerte az Európa Tanács címét.
Az Európa Tanács Kulturális Útvonalakról szóló kibővített részleges megállapodás (EPA) kormányzó testülete öt új hálózatnak ítélte oda az ET Kulturális Útvonal címet.
A Cirill ás Metód Útvonal, valamint a Vaskori Duna Út mellett az Aeneas Útvonal, az Alvar Aalto útvonal – 20. századi építészet és tervezés, valamint az európai d’Artagnan Út érdemelte ki az elismerést – tájékoztatott az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
Az Európa Tanács 1987-ben indította el Kulturális Útvonalak programját, hogy az utazáson keresztül felhívja a figyelmet az egyes tagországok kulturális örökségéből összeadódó közös hagyomány fontosságára. A program célkitűzése egyrészt a kultúrák közti párbeszéd, az európai kulturális identitás erősítése, másrészt a természeti és kulturális örökség megóvása és fenntartható bemutatása
Jelenleg 45 hálózat rendelkezik az Európa Tanács Kulturális Útvonala címmel, amelynek elnyeréséhez a pályázóknak számos feltételnek kell megfelelniük, legfontosabb kritérium az útvonalhoz tartozó hálózat működtetése, a turizmus mellett a tudományos együttműködés, a helyszínek és a fiatal generációk bekapcsolása.
A Kulturális Útvonalak tevékenységét a későbbiekben is rendszeresen ellenőrzik és három évenként meg is újítják.
Magyarország 2013-ban csatlakozott az Európa Tanács Kulturális Útvonalakról szóló kibővített részleges megállapodáshoz, ettől kezdve hazai szervezetek és intézmények is alapíthatnak (más tagországokkal együtt) új utakat és csatlakozhatnak a már meglevőkhöz.
Az Európai Kulturális Útvonalak programot 2019-től Magyarországon a kultúráért felelős miniszter megbízása alapján a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága koordinálja.
Magyarország eddig hét elismert útvonal része volt, amelyhez az idei döntés alapján csatlakozott a Cirill és Metód útvonal, valamint a Vaskori Duna Út.
A Cirill és Metód Útvonal a közép-, kelet- és dél-európai országok közös európai örökségét köti össze, fő célkitűzése olyan zarándokutak összekapcsolása, amelyek a 9. században működött szent Cirill és Metód nyomában vándorolnak, Csehország Velehrad városába vezetve. A hálózat jelenleg tizenkilenc tagból és hat országból áll (Csehország, Szlovákia, Görögország, Magyarország, Szlovénia, Bulgária).
A Duna régió régészeti emlékeit bemutató Vaskori Duna Út a múzeumok, egyetemek, kutató és örökségvédelmi intézmények, önkormányzatok, egyesületek, turizmus szervezetek és az érintett helyszíneken működő szolgáltatók országhatárokon átívelő együttműködésének eredménye.
A Vaskori Duna Út Egyesületet négy ország (Ausztria, Horvátország, Magyarország, Szlovénia) szervezetei hozták létre 2020-ban, a tagok száma folyamatosan bővül a Duna régió országaiban.