Avatar photo
Szerző:
Bódi Ágnes
Megjelenés:
2020.11.20
Tárlatvezetések, virtuális kiállítások, útvonaltippek, oktatási segédanyagok, valamint a Textúra színházi program előadásai is elérhetők a járványügyi korlátozások miatt bezárt Szépművészeti Múzeum és Magyar Nemzeti Galéria honlapjain.

Már több mint kétszázezer virtuális látogatója volt a múzeum Magyar tájak című digitális tárlatának, amely a történelmi Magyarországot a nemzeti festészet legnagyobb mestereinek munkáin keresztül mutatja be.

Az intézmények honlapjain megtekinthetők a Változatok a realizmusra – Munkácsytól Mednyánszkyig című megújult kiállítás és magyar barokk művészetet bemutató virtuális tárlat is.

Az egyik legismertebb magyar festmény, Szinyei Merse Pál Majális című alkotásának részletes bemutatása is megtalálható már a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria digitális múzeumában.

Az intézmény honlapjáról elérhető aloldal az 1873-ban készült műalkotást mutatja be, így otthonról is megismerhető a festmény minden részlete, ugyanakkor az alkotáshoz kapcsolódó digitális tartalom segédanyagként is felhasználható az általános és középiskolai oktatás során.

A látogatók számos, az oktatásban is használható tartalmat találnak az intézmények oldalain, így angol nyelvleckét, játékokat, kvízeket, múzeumpedagógiai feladatokat, de akár – a Dürer kora című tárlatot bemutató – élő tárlatvezetésekre is bejelentkezhetnek az érdeklődők, míg a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria Facebook oldala naponta kínál új tartalmakat.

Fotó: Mészáros Cecília

A decemberre tervezett Múzeum+ estek sem maradnak el teljesen, december 10-én a Szépművészeti Múzeum oldalán Bronzino életéhez kapcsolódó előadások és tárlatvezetések lesznek megtekinthetők, december 3-án pedig a Magyar Nemzeti Galéria mutatja be a Szinyei Merse Pál életművéhez kapcsolódó online programjait.

Az online térbe költözött a Szépművészeti Múzeum rendhagyó színházi programja, a Textúra is. Az eszinhaz.hu oldalon megtekinthető összművészeti előadássorozat keretében a képzőművészet, az irodalom, a színház és a zene találkozik egy térben és időben a Szépművészeti Múzeum falai között.

A múzeum kortárs írókat kért fel, hogy írjanak irodalmi szövegeket a gyűjtemény egy-egy inspiráló alkotásához, melyeket Székely Kriszta rendező vitt színre a kiállítóterekben neves színművészek közreműködésével.

A virtuális térbe költözik a Petőfi Irodalmi Múzeum is

A PIM, a Magyar Nemzeti Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár, a Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria és a Magyar Nemzeti Levéltár összefogásában Kapocs néven létrejött egy nyilvános, virtuális tárlat.

A különböző témaköröket feldolgozó kiállítás tematikus csomópontja 1848. március 15-e., melyhez kapcsolódóan a PIM és a Magyar Nemzeti Múzeum közösen tart online múzeumpedagógiai foglalkozásokat.

A PIM múzeumpedagógusai a pedagógusok és diákok részére dolgoztak ki olyan innovatív online eszköztárakat, amelyek ingyenesen és hatékonyan hasznosíthatók a közoktatásban.

Az online foglalkozásokon a tanulókat állandó dialógus mellett vezetik végig a múzeum háromdimenziós virtuális tárlataiban és irodalmi sétáin, és erednek többek között Petőfi Sándor, Csáth Géza, valamint A Pál utcai fiúk nyomába.

Az Akarsz-e játszani? címmel indult webes felület a Petőfi Sándor- és az egykori Arany János-kiállításon található, játékos interaktív állomásokat kelti új életre.

A nagy népszerűségnek örvendő, önállóan is jól működő alkalmazások segítségével a résztvevők összemérhetik a szókincsüket Arany Jánoséval, akinek verssoraiból saját emoji rappet is létrehozhatnak, vagy akár a japántól a perzsa fordításig megismerhetik a világ Petőfi-kiadásait.

A fővárosi intézmény Instagram-oldalán, valamint YouTube- és Spotify-csatornáján is rendszeresen jelentkezik új digitális tartalmakkal, egyedülálló archív felvételekkel, podcastekkel, valamint múzeumi kulisszatitkokkal.