A Mátra természeti értékekben gazdag területén található épület az igazgatóság új ökoturisztikai látogatóközpontja és a környezeti nevelés helyszíne. Mátrafüreden a régi tájegységi iroda már nem volt alkalmas a megnövekedett idegenforgalom fogadására és a saját feladatok egyidejű ellátására, a mostani bővítéssel újabb kapu nyílt a Mátra kincseinek megismeréséhez.
Az épületben korszerű iroda, eszközraktár, természetvédelmi oktató- és bemutató-központ, oktatási célú helyiségek, valamint kiállító tér található 586 négyzetméter alapterületen. A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében 332 millió forintból készült el a Harkály Ház Látogató-, Oktatási és Kezelőközpont.
A bemutatón a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója az újságíróknak arról beszélt, hogy a fejlesztés megmutatja azokat a célokat és munkákat, amelyeket a mindennapokban végeznek az ott dolgozók.
Rónai Kálmánné szerint a térségben található egyedülálló, változatos fajokat kötelességünk fenntartani és megőrizni, mert ezek az élőlények a Mátra biológiai sokféleségét képezik.
A Mátrafüred és Kékestető közötti közel kilencszáz méter szintkülönbség az országban egyedülálló változatosságot jelent az élőhelyeknél. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságot (BNPI) is egyre több érdeklődő keresi fel évente, 2010-ben 96 ezer regisztrált látogatót fogadtak, tavaly már több mint 230 ezer érdeklődő érkezett.
Megtudtuk azt is, hogy a Harkály Ház látogató- és oktatóközpont fejlesztésének fő célkitűzése a tájegység természeti értékeinek, védett és Natura 2000 területeinek, élőhelyeinek, növény- és állatfajainak a bemutatása.
Urbán László tájegységvezető természetvédelmi őrrel jártuk be a létesítményben található beltéri állandó tárlatot, amely a vulkanikus felépítésű Mátra természeti és kultúrtörténeti értékeit ismerteti meg a látogatókkal.
A mátrai táj élővilágát egy interaktív falba építették, amit QR kóddal lehet megnyitni, valamint érintőképernyős konzollal a Mátra fölé emelkedhetünk, és a vetítőteremben természetvédelmi témájú rövidfilmeket is nézhetünk.
Két tematikus terme színesíti a kínálatot, tíz állat hangját is hallhatjuk, ha tudjuk felismerhetjük, és a holdvilág fényénél meg is pillanthatjuk őket. A másik terem a föld alá kalauzolja a látogatókat, az itt is élni tudó élőlényeket mutatják be.
Mint Szádeczky Kornélia, az Igazgatóság Ökoturisztikai és Környezeti Nevelési Osztályának megbízott osztályvezetője elmondta, nemcsak óvodások és iskolások, de az idősebb korosztály is sűrűn látogatja a bemutatótermet, valamint a tanösvényeket.
Úgy tapasztalta, hogy elképzelésük megvalósult, vagyis az interaktív feladatlapok, multimédiás eszközök, érintőképernyős terminálok a környezet- és természetvédelmi foglalkozásokra is alkalmasak a térség iskoláinak igényei szerint. A diákok megismerkedhetnek a Mátra különleges madárvilágával, a madárvonulással, a madáretetés aranyszabályaival, részt vehetnek madárgyűrűzési bemutatón és a terepmadarászat alapjait is elsajátíthatják.
Nem mellékes az sem, hogy megismerik, hogy néz egy természetvédő a környezetére. Mátrafüreden és Gyöngyösön délutáni foglalkozásokat is tartanak, az első szeptember 22-én indul.
A programokban olyan képzett szakemberek dolgoznak, akik közérthetően és lelkesen mutatják be a beltéri állandó kiállítás mellett a projekt keretében megvalósult Cincér tanösvényt, mely az új épület udvaráról több állomással a Sás-tó irányába vezet, vagy a másikat, a Sár-hegyit, amelyet felújítottak és meghosszabbítottak.
Hazafi Dorottya, ökoturisztikai és környezeti nevelési munkatárstól kaptunk arról információt, hogy havonta, a Mátra melyik pontjára vannak vezetett túrák, vagy természetvédelmi foglalkozások.
Az iskolás csoportok természetvédelmi modulokat választhatnak, kiállítás, természet-helyismereti foglalkozásokat kereshetnek a programok között, de egyéni látogatók is jöhetnek megismerni többek között a Mátra madárvilágát.
Rendeznek rajz és alkotói pályázatokat kicsiknek és gimnazisták szánára is. Iskolai foglalkozásokat is vállalnak.
Az épületből kilépve elindultunk a Sástó és Mátrafüred között vezető Cincér Tanösvényen Magos Gábor vezetésével, aki 2003-ban végezett biológusként Debrecenben, majd 2008-ban került ide természetvédelmi őrként, ma már kitüntetett természetvédelmi őrszolgálatvezető.
Az a véleménye, hogy nem úgy jönnek ki az egyetemről, hogy mindent tudnak, a természetvédelmi munka során tanulnak. A védett fajok tekintetében is a legalapvetőbb dolgokat meg kell tanulni. Ez a munka örök kihívás, örök tanulási folyamat – mondja.
Az úton megállunk egy-egy információs táblánál, és megcsodáljuk a tavat is, amely mocsárból lett és már távolról is látható a gyerekek kedvence, az 53 méter magas kilátó, amely eredetileg fúrótoronyként üzemelt Algyőn.
A táblákon többek között archív felvételeken látható, milyen is volt az eredeti mocsár, és milyen volt a lecsapolási munka. Vezetőnk szól még a kidőlt fák fontos szerepéről, az érintetlen természet varázsáról.
A 60 as években „csináljunk turizmust” jelszóval lecsapolták a mocsarat, kézi erővel tójellegű képződményt csináltak. A Sástó ma kacsákkal teli kellemes tó látványát kelti, de Gábor szerint itt is sok a feladatuk, a kacsák miatt bedobott étel rontja ezt a fajta vízminőséget.
A természet védelmét és a turizmus érdekeit is figyelembe kell venni és össze kell hangolni. Egyensúlyt kell teremteni a kettő között, különösen most, hogy a táj egyre több turistát vonz – mondta.
Nem véletlenül – teszem hozzá, hiszen Gyöngyöstől pár percre, Budapesttől is csak 1,5 órára található a Harkály Ház és a tanösvények. Ráadásul a környéken az iskolások is itt tanulják meg miért is szerethető a természet, és mi a munkája az itt dogozóknak.
Vidra Verda
Ez az érdekes és találó elnevezésű busz lesz a legkedveltebb guruló természetet bemutató, búvárkodásra alkalmas eszköz.
Már a látványa is megragadó, az oldalán színes képeken mutatják be játékos formában a körülöttünk élő apróbb állatok képét, lelőhelyét. A különböző állatok beazonosítását versek és rajzok színezik, ezeken az állatok saját maguk mondanak el fontos információkat életükről, élőhelyükről.
A Mátra a turizmus, az osztálykirándulások kedvelt célpontja, de a Vidra Verdával házhoz is, vagyis iskolához is megy a Mátra élő világával. A cél az, hogy nem az osztályteremben, hanem a természetben mutassák be az európai jelentőségű védett fajokat a foglalkozások keretében.
Már most jelentkeznek az iskolák, hogy időpontot kérjenek, mikor látogathatnak ide, vagy kérhetik a buszt akár egy biológia órára, természetesen a bemutató szakemberrel együtt.
Akik a kirándulás után megéheznek, azokat több étterem, és kisebb kínálóhely várja, ahol a Nemzeti Parki Termék Védjeggyel ellátott termékeket lehet megkóstolni.
Mi a Benevár étteremben kóstoltuk meg a nagyon ízletesen elkészült tájjellegű ételeket, majd megcsodáltuk, hogy mi mindent kínálnak a környéken. Például érdekelt volna minket az a tocsni, amelyet almából készítenek, és fahéjjal töltenek, de majd legközelebb…
A Harkály Ház és a Bükki Nemzeti Park intézményei kapcsolódtak a ma záródó Nemzeti Parkok hetéhez, melyről (valamint minden egyéb programról) a www.bnpi.hu oldalon tájékozódhatnak.